Smead
Smead 73611 Redrope 100% Recycled End Tab Extra Wide Pocket - Legal - 8.50" X 14" - 3.50" Expansion - Redrope - Redrope - 25 / Box (SMD73611)
- SKU:
- 18103782
- MPN:
- smd-73611
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, MD, NC, NJ, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 04:01:07 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $115.41 each 115.41 |
| Buy 3 - 10 | and pay only $113.37 each 113.37 |
| Buy 11 or above | and pay only $107.88 each 107.88 |
- Stock Update:
- 05/16/2026 04:01:07 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
With a high percentage of recycled material, these end-tab file pockets are ideal for the environmentally friendly office. Roomy design is great for managing bulky records. Extra-wide, sturdy file pockets expand up to 3-1/2" for legal-size documents and files. Extra width accommodates standard, top-tab file folders. Rollover Tyvek reinforcement at the top of the gussets makes the sides virtually tear-proof. Open top and 9" high drop front provide easy access.
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
30%
Yes
United States
100%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
100%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.85 oz |
| Color | Redrope |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 15 3/4" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Legal-size file pockets are ideal for environmentally friendly offices. Redrope material is made of 100 percent recycled content. Sturdy file pockets expand up to 3-1/2" to manage bulky records. Rollover, reinforced sides are virtually tearproof. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | Recycled End Tab File Pocket |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 73611 |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Information | |
| Number of Plys | 2 |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Features | Tear Resistant Gusset |
| Sheet Standard | Legal |
| Expansion Size | 3 1/2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 73611 Redrope 100% Recycled End Tab Extra Wide Pocket - Legal - 8.50" X 14" - 3.50" Expansion - Redrope - Redrope - 25 / Box (SMD73611)
$122.82