Smead
Smead 87854 Dark Blue Two-pocket Heavyweight Folders - 9.75" X 11" - 100 Sheet Capacity - Ring Fastener - 0.50" Folder Fastener Capacity - 2 Pockets - Leatherette - Dark Blue - 25 / Box (SMD87854)
- SKU:
- 21281169
- MPN:
- smd-87854
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO, FL, GA, IN, MD, MN, NC, NH, NJ, OH, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:11:04 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $30.50 each 30.5 |
| Buy 3 | and pay only $27.42 each 27.42 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $26.36 each 26.36 |
| Buy 10 - 52 | and pay only $23.80 each 23.8 |
| Buy 53 or above | and pay only $21.77 each 21.77 |
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:11:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Two-pocket portfolios without fasteners have large pockets to hold documents, photos or certificates for safe and easy transport. Reinforced at the sides with a sturdy glue flap and closed at the center. The left pocket is slit-punched to accept a title or business card. Right pocket is slit-punched to hold electronic media. Pockets are 4-1/2" high. Heavyweight leatherette stock makes a distinctive impression.
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Yes
No
10%
Yes
United States
10%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Leatherette |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Color | Dark Blue |
| Width | 9 3/4" |
| Depth | 11 1/2" |
| General Information | |
| Brand Name | Smead |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Marketing Information | Two-pocket portfolios without fasteners offer large pockets to hold documents, photos or certificates for safe, easy transport while keeping the material immediately accessible. They are reinforced at the sides with a sturdy glue flap and closed at the center. They hold up to 100 letter-size sheets. The left pocket is slit-punched to accept a title or business card. Pockets are 4-1/2" high. Heavyweight textured stock makes a distinctive impression. |
| Product Type | Pocket Folder |
| Product Name | 2-Pocket Folders |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 87854 |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Information | |
| Sheet Capacity | 100 Sheets |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Features | Textured |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Smead 87854 Dark Blue Two-pocket Heavyweight Folders - 9.75" X 11" - 100 Sheet Capacity - Ring Fastener - 0.50" Folder Fastener Capacity - 2 Pockets - Leatherette - Dark Blue - 25 / Box (SMD87854)
$37.09