Sonnet
Sonnet DisplayPort/USB Audio/Video Adapter USB3DDP4K
- SKU:
- 20105922
- MPN:
- usb3-ddp4k
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:41:10 PM PST
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:41:10 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connect Two 4K DisplayPort Displays Using Only One Port on Your M1 Mac
DisplayLink Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs and Other Mac and Windows Computers
Two DisplayPort Displays from a Single USB or Thunderbolt Port
Apple® M1 Mac® computers offer outstanding overall performance but have a limit to the number of external displays you can connect to them. If you're using an M1 MacBook Air® or MacBook Pro®, that number is one. Featuring DisplayLink technology, Sonnet's DisplayLink™ Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs beats the limit, enabling you to connect two 4K @ 60Hz or two 1440p @ 144Hz DisplayPort displays to a single port on your computer.
Efficiency Booster | Expand Your Applications Workspace
Perfect for use with productivity software such as Microsoft® Office, this Sonnet adapter enables you to work more efficiently by expanding your workspace. Whether you need to open multiple applications on their own screens, edit code or view a spreadsheet in detail on a large display, or mirror your notebook's display on a larger monitor, the Sonnet DisplayLink Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs makes it possible.
Go Full Screen | Browse the Web. Watch Videos.
Even when you're not using productivity software, your notebook's screen can constrain your view. Go big-the Sonnet DisplayLink Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs enables you to connect your computer to your large monitor or big screen TV to browse the web and watch videos on YouTube and other content at a distance.
Package Contents:
- DisplayLink Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs (with Captive 0.34-Meter USB-A Cable)
- USB-C Male to USB-A Female Adapter
- Documentation
Features
- DisplayLink Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs (with Captive 0.34-Meter USB-A Cable)
- USB-C Male to USB-A Female Adapter
- Documentation
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 3
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 3.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Sonnet |
| Manufacturer Website Address | http://www.sonnettech.com |
| Marketing Information | Connect Two 4K DisplayPort Displays Using Only One Port on Your M1 Mac DisplayLink Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs and Other Mac and Windows Computers Two DisplayPort Displays from a Single USB or Thunderbolt Port Apple® M1 Mac® computers offer outstanding overall performance but have a limit to the number of external displays you can connect to them. If you're using an M1 MacBook Air® or MacBook Pro®, that number is one. Featuring DisplayLink technology, Sonnet's DisplayLink™ Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs beats the limit, enabling you to connect two 4K @ 60Hz or two 1440p @ 144Hz DisplayPort displays to a single port on your computer. Efficiency Booster | Expand Your Applications Workspace Perfect for use with productivity software such as Microsoft® Office, this Sonnet adapter enables you to work more efficiently by expanding your workspace. Whether you need to open multiple applications on their own screens, edit code or view a spreadsheet in detail on a large display, or mirror your notebook's display on a larger monitor, the Sonnet DisplayLink Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs makes it possible. Go Full Screen | Browse the Web. Watch Videos. Even when you're not using productivity software, your notebook's screen can constrain your view. Go big-the Sonnet DisplayLink Dual DisplayPort Adapter for M1 Macs enables you to connect your computer to your large monitor or big screen TV to browse the web and watch videos on YouTube and other content at a distance. |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | DisplayPort/USB Audio/Video Adapter |
| Manufacturer | Sonnet Technologies, Inc |
| Manufacturer Part Number | USB3-DDP4K |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 2 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Adapter Type | DisplayPort/USB |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
Warranty Information