Sparco
Sparco Rectangular Wastebasket (02160ct)
- SKU:
- 18107646
- MPN:
- 02160ct
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:57:01 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 9 or above | and pay only $128.06 each 128.06 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:57:01 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sparco 28-Quart Rectangular Wastebasket- Rolled rim provides firm grip for easy handling
- Smooth design wipes down easily to maintain cleanliness
- Durable construction prevents cracking for lasting use
- Compact size allows convenient use in areas with limited space
- Product Dimensions: 10.5 x 14.5 x 15 inches
- Item Weight: 22.6 pounds
- Manufacturer: Sparco Products
Rectangular wastebasket is made of durable, linear, low-density polyethylene. Functional, easy-to-clean wastebasket holds 28 quarts.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene |
| Product Color | Black |
| Height | 15" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Sparco |
| Marketing Information | Rectangular wastebasket is made of durable, linear, low-density polyethylene. Functional, easy-to-clean wastebasket holds 28 quarts. |
| Product Type | Wastebasket |
| Product Name | Rectangular Wastebasket |
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 02160CT |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 7 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sparco Rectangular Wastebasket (02160ct)
$151.96