Sparco
Sparco A-z Accordion File - Letter - 8.50" X 11" - 21 Pockets - Brown - 1 Each (SPR23680)
- SKU:
- 18110088
- MPN:
- spr-23680
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:21:07 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.16 each 24.16 |
| Buy 3 | and pay only $21.66 each 21.66 |
| Buy 4 | and pay only $20.33 each 20.33 |
| Buy 5 - 71 | and pay only $19.80 each 19.8 |
| Buy 72 or above | and pay only $15.77 each 15.77 |
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:21:07 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Heavy-duty accordion file features double-reinforced flap, 21 pockets labeled a-z and extra-thick, soil-resistant lethatone covers with reinforced gussets. Extra large tabs are positioned in a straight line for easier reading. Accordion file includes two rows of preprinted and blank tabs.Features
Environmentally Friendly:
Yes
No
30%
Yes
Mexico
30%
Yes
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Color | Brown |
| Height | 12" |
| Width | 10" |
| General Information | |
| Brand Name | Sparco |
| Marketing Information | Heavy-duty Accordion File features double-reinforced flap, 21 pockets labeled A-Z and extra-thick, soil-resistant LethaTone covers with reinforced gussets. Extra-large tabs are positioned in a diagonal line for easier reading. Accordion file includes two rows of preprinted and blank tabs. |
| Product Type | Expanding File |
| Product Name | Flap Close A-Z Heavy-duty Accordion File |
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 23680 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Accessibility | Flap Open |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 21 |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sparco A-z Accordion File - Letter - 8.50" X 11" - 21 Pockets - Brown - 1 Each (SPR23680)
$31.61