Sparco
Sparco Wire Bound College Ruled Notebook (83253bd)
- SKU:
- 18269010
- MPN:
- 83253bd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 08:23:09 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $15.18 each 15.18 |
| Buy 3 | and pay only $12.42 each 12.42 |
| Buy 4 | and pay only $11.23 each 11.23 |
| Buy 5 - 184 | and pay only $9.69 each 9.69 |
| Buy 185 or above | and pay only $6.15 each 6.15 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 08:23:09 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Wirebound notebook features a stiff cover and back. Bright white sheets are college-ruled in blue lines with 1-1/4" left margin in red and offer a 16 lb. weight. Each sheet is perforated for easy tear-out. Notebook is three-hole punched so it's ready for storage or transport in a standard three-ring binder.
Features
Assembly Required:
No
No
Vietnam
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| General Information | |
| Brand Name | Sparco |
| Marketing Information | Wire-bound, one-subject notebook features a stiff cover and back. Bright-white sheets are college-ruled in blue lines with 1-1/4" left margin in red and offer a 16 lb. weight. Each sheet is perforated for easy tear-out. Notebook is three-hole punched so it's ready for storage or transport in a standard three-ring binder. Notebook contains 70 sheets. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Wirebound Notebooks |
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 83253BD |
| Packaged Quantity | 5 / Bundle |
| Product Information | |
| Cover Color | Assorted |
| Basis Weight | 16 lb |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Rule Type | Unruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Size | 8" x 10 1/2" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Cover Material | Chipboard |
| Features |
|
| Binding Type | Wire Bound |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sparco Wire Bound College Ruled Notebook (83253bd)
$22.04