Sparkle Power
Sparkle Power FSP500AGB-B204 500w Atx Power Supply 62368 Pwr Bronze Rohs Bb 8cm W/pfc W/io
- SKU:
- 18215057
- MPN:
- fsp500agb-b204
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sparkle Power 500W Power Supply - 120 V AC, 230 V AC Input - 3.3 V DC @ 19 A, 5 V DC @ 16 A, 12 V DC @ 41 A, 12 V DC @ 300 mA, 5 V DC @ 2.5 A Output - 500 W - 1 Fan(s)- Specification Compliance: ATX12V
- Number of Fans: 1 fan(s)
- Input Voltage: 120 V AC
- Input Voltage: 230 V AC
- Output Voltage: 3.3 V DC @ 19 A
- Item Weight: 4 pounds
Manufacturer: Sparkle Power, Inc. Manufacturer Part Number: FSP500AGB-B204. Brand Name: Sparkle Power. Product Name: 500W Power Supply. Product Type: Power Supply. [Technical Information] Specification Compliance: ATX12V. Number of Fans: 1 fan(s). [Power Description] Input Voltage: 120 V AC. 230 V AC. Output Voltage: 3.3 V DC @ 19 A. 5 V DC @ 16 A. 12 V DC @ 41 A. 12 V DC @ 300 mA. 5 V DC @ 2.5 A. Output Power: 500 W. [Physical Characteristics] Height: 3.4". Width: 5.9". Depth: 5.5". Weight (Approximate): 4 lb. [Miscellaneous] Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: 80 Plus Bronze. RoHS. EU RoHS. Country of Origin: Taiwan.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
80 Plus Bronze
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan
Yes
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Bronze
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Output Power | 500 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Height | 3.4" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 5.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Sparkle Power |
| Manufacturer Website Address | http://www.sparklepower.com |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | 500W Power Supply |
| Manufacturer | Sparkle Power, Inc |
| Manufacturer Part Number | FSP500AGB-B204 |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | ATX12V |
| Number of Fans | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sparkle Power FSP500AGB-B204 500w Atx Power Supply 62368 Pwr Bronze Rohs Bb 8cm W/pfc W/io