Sparkle Power
Sparkle Power Spi2501uh-b204 250w 1u Power Supply 80plus W/nk W/pfc W/io Bb Fan Rohs (spi2501uhb204)
- SKU:
- 18314193
- MPN:
- spi2501uh-b204
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
250W 1U Power Supply 80PLUS with nk withpfc W/io Bb Fan Rohs- Output Power: 250 W
- Efficiency: 84%
- Product Dimensions: 3.94 x 7.48 x 1.59 inches
- Item Weight: 3.15 pounds
250W 1U POWER SUPPLY 80PLUS W/NK W/PFC W/IO BB FAN ROHS
Features
Additional Information:
Yes
80 Plus Standard
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Output 12V Rails: 2
- Detachable Connector: 20+4 pin Motherboard
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Standard
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Output Power | 250 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage Range | 90 V AC - 264 V AC |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Input Current |
|
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.6" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 7.5" |
| Interfaces/Ports | |
| Receptacles |
|
| General Information | |
| Brand Name | Sparkle Power |
| Manufacturer Website Address | http://www.sparklepower.com |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | SPI2501UH ATX12V Power Supply |
| Manufacturer | Sparkle Power, Inc |
| Manufacturer Part Number | SPI2501UH-B204 |
| Product Model | SPI2501UH |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | ATX12V |
| Efficiency | 84% |
| Number of Fans | 1 |
| Protection Type |
|
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Reliability | |
| MTBF | 100000 Hour |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sparkle Power Spi2501uh-b204 250w 1u Power Supply 80plus W/nk W/pfc W/io Bb Fan Rohs (spi2501uhb204)