Sparkle Power
Sparkle Power Spi4601ug Atx12v & Eps12v Power Supply - 460w - Atx12v & Eps12v Power Supply (spi4601ugb204) (spi4601ug-b204)
- SKU:
- 18153620
- MPN:
- spi4601ug-b204
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
460W 1U Power Supply 82PLUS with nk Bb Fan withpfc Rosh- Output Power: 460 W
- Efficiency: 86%
- Product Dimensions: 3.94 x 8.66 x 1.59 inches
- Item Weight: 1.1 pounds
Sparkle Power Spi4601ug Atx12v & Eps12v Power Supply - 460w - Rohs, 80 Plus Compliance
Features
Additional Information:
Yes
80 Plus Standard
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 12V Rails: 3
- Detachable receptacle: 20+4-pin
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Standard
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Output Power | 460 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage Range | 90 V AC - 264 V AC |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Input Current |
|
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.6" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 8.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Receptacles |
|
| General Information | |
| Brand Name | Sparkle Power |
| Manufacturer Website Address | http://www.sparklepower.com |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | SPI4601UG ATX12V & EPS12V Power Supply |
| Manufacturer | Sparkle Power, Inc |
| Manufacturer Part Number | SPI4601UG-B204 |
| Product Model | SPI4601UG |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | ATX12V/EPS12V |
| Efficiency | 86% |
| Number of Fans | 1 |
| Protection Type |
|
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Reliability | |
| MTBF | 100000 Hour |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sparkle Power Spi4601ug Atx12v & Eps12v Power Supply - 460w - Atx12v & Eps12v Power Supply (spi4601ugb204) (spi4601ug-b204)