Speco Technologies
Speco 5 Megapixel Network Camera - Monochrome, Color (o5k1)
- SKU:
- 19194181
- MPN:
- o5k1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/24/2025 02:29:23 PM PST
- Stock Update:
- 02/24/2025 02:29:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
*SPECIAL ORDER ITEM* Supports up to 5 MP, 2.8 mm wide angle lens, True Day/Night operation (IR cut filter), up to 100' IR Range (built in IR LEDs), supports H.265/H.264 compression, IP66 compliant weather resistant, white.Features
NDAA Compliant:
Yes
Outdoor
IP66
Yes
Indoor/Outdoor:
Outdoor
Features:
Day/Night
Removable IR Cut-off Filter
Auto Gain Control
Motion Detection
Automatic White Balance
Digital Noise Reduction
Back Light Compensation (BLC)
Wide Dynamic Range
Ingress Protection Rating:
IP66
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Turret |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Mount Type |
|
| Product Color | White |
| Durability | Weather Resistant |
| Height | 3.4" |
| Color Family | White |
| Width | 4.1" |
| Diameter | 3.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Display & Graphics | |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | Network Camera |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | O5K1 |
| Product Model | O5K1 |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/20000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 100 ft |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Lens Type | Fixed |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Network & Communication | |
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Speco 5 Megapixel Network Camera - Monochrome, Color (o5k1)