Speco Technologies
Speco Intensifier O2ID8 2 Megapixel Network Camera - Color
- SKU:
- 18171737
- MPN:
- o2id8
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dome design, 1/2.8" CMOS sensor, 2 MP, 3.6 mm fixed lens, Ultra Intensifier, preset image modes, supports up to full HD 1080p at 30 fps, True WDR, supports H.264 and MJPEG codecs, micro SD card slot, operates up to minus 40 degree F, includes junction box, IP66 compliant, IK10 vandal resistant compliant, conformant with ONVIF Profile S, built in standard PoE, 4.8" dia. x 3.8"H, white.Package Contents:
- 2MP Ultra Intensifier Dome IP Camera
- Junction Box
Features
NDAA Compliant:
Yes
Yes
Yes
IK10
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
IP66
Yes
Package Contents:
- 2MP Ultra Intensifier Dome IP Camera
- Junction Box
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Impact Protection Rating:
IK10
Features:
SD Card Local Storage
Privacy Masking
Motion Detection
Day/Night
Wide Dynamic Range
Automatic White Balance
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Ingress Protection Rating:
IP66
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Dome |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Mount Type |
|
| Height | 3.8" |
| Diameter | 4.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Display & Graphics | |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | 89° Horizontal, 47° Vertical |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | 2MP Ultra Intensifier Dome IP Camera with Junction Box |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | O2ID8 |
| Product Model | O2ID8 |
| Product Line | Intensifier |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/30 Second |
| Technical Information | |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | Full HD |
| Storage | |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Network & Communication | |
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Speco Intensifier O2ID8 2 Megapixel Network Camera - Color