Speco
Speco O4TDD1M 4mp Ai Ip Turret Camera With Digital Deterrent
- SKU:
- 20457621
- MPN:
- o4tdd1m
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/21/2023 08:33:12 AM PST
- Stock Update:
- 11/21/2023 08:33:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Speco O4TDD1M 4mp Ai Ip Turret Camera With Digital Deterrent- UPC: 030519037808
- Weight: 3.340 lbs
Package Contents:
- 4MP IP Turret Camera with AI and Audio and Visual Deterrent, NDAA Compliant
- Junction Box
Features
Package Contents:
China
IP66
- 4MP IP Turret Camera with AI and Audio and Visual Deterrent, NDAA Compliant
- Junction Box
Features:
Day/Night
White Balance
Motion Detection
3D Digital Noise Reduction
Wide Dynamic Range
SD Card Local Storage
Cross Line Detection
Human Detection
Tamper Detection
Region of Interest
Country of Origin:
China
Ingress Protection Rating:
IP66
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Turret |
| Weight (Approximate) | 1.41 lb |
| Mount Type |
|
| Product Color | White |
| Durability | Weather Resistant |
| Height | 3.9" |
| Color Family | White |
| Diameter | 4.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Display & Graphics | |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | Horizontal: 94.2°~ 29.8°, Vertical: 62.4°-17°, Diagonal: 102°-33.9° |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | 4MP IP Turret Camera with AI and Audio and Visual Deterrent, NDAA Compliant |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | O4TDD1M |
| Product Model | O4TDD1M |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 164 ft |
| Storage | |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1520 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Lens Type | Varifocal |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Optical Zoom | 4.3x |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Network & Communication | |
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Speco O4TDD1M 4mp Ai Ip Turret Camera With Digital Deterrent