Speco
Speco O8T9 8 Megapixel 4K Network Camera - Color - Turret
- SKU:
- 20457754
- MPN:
- o8t9
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/21/2023 03:12:15 AM PST
- Stock Update:
- 11/21/2023 03:12:15 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Speco O8T9 8 Megapixel 4K Network Camera - Color - Turret- 8 MP 1/2.8" CMOS Image Sensor
- Compression Method : H.265, H.264, MJPEG
- IR LEDs up to 29.9 m (98')
- IP67 Rated for Outdoor Use
- 3-years warranty upon purchase
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
IP67
- 8MP (4K) H.265 IP Turret Camera with Advanced Analytics
- Junction box
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Wide Dynamic Range
Day/Night
Back Light Compensation (BLC)
Highlight Compensation (HLC)
Digital Noise Reduction
Digital Image Stabilization
Defog
Motion Detection
White Balance
Gain Control
Region of Interest
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Ingress Protection Rating:
IP67
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Turret |
| Weight (Approximate) | 1.01 lb |
| Mount Type | Junction Box Mount |
| Product Color | White |
| Durability | Weather Resistant |
| Height | 3.8" |
| Color Family | White |
| Diameter | 4.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | (H): 106.9°; (V): 56.9°; (D): 127.9° |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | 8MP (4K) H.265 IP Turret Camera with Advanced Analytics |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | O8T9 |
| Product Model | O8T9 |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 98 ft |
| Storage | |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Type | Fixed |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Network & Communication | |
| Protocols |
|
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Speco O8T9 8 Megapixel 4K Network Camera - Color - Turret