Speco
Speco SP30PTB Hanging Pendant Speaker - 2-way - Cable 30W (RMS) / 60W (PMPO) - Black
- SKU:
- 20140222
- MPN:
- sp-30ptb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:
Features
Package Contents:
- SP30PTB Hanging Pendant Speaker
- Hanging Apparatus
Additional Information:
Transformer: 70/25 volt selector switch
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Pendant Mount |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
| Product Color | Black |
| Durability | Fire Resistant |
| Height | 5.5" |
| Width | 8.3" |
| Surround Material | Butyl Rubber |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Marketing Information | Speco Technologies new pendant speaker skillfully combines style, convenience and value into one package. The SP30PTB is perfect for situations where background music or paging is needed but ceiling mounting is prohibitive. |
| Product Type | Speaker |
| Product Name | SP30PTB Hanging Pendant Speaker |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | SP30PTB |
| Product Model | SP30PTB |
| Technical Information | |
| PMPO Output Power | 60 W |
| Minimum Frequency Response | 95 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Crossover Type | 2-way |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 30 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Speco SP30PTB Hanging Pendant Speaker - 2-way - Cable 30W (RMS) / 60W (PMPO) - Black