Speco
Speco SPC104 6" Weather-resistant Aluminum Horn - 4 Ohms
- SKU:
- 18160731
- MPN:
- spc104
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our FL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 05:45:19 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $36.51 each 36.51 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 05:45:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
6" Weather-Resistant Aluminum Horn - 4 Ohms
Features:
- Frequency Response: 250Hz 15kHz
- Max Power: 15W
- Sensitivity: 105dB 1W/1M
- Impedance: 4 Ohms
- Size: 6” Diameter x 5-7/8” Length
- Weatherproof aluminum construction
Features
Application/Usage:
Restaurant
Patio
School
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |
| Enclosure Type | Sealed |
| Product Color | Gray |
| Durability | Weather Resistant |
| Color Family | Gray |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Product Type | Speaker |
| Product Name | Speaker |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | SPC-10/4 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| PMPO Output Power | 15 W |
| Minimum Frequency Response | 250 Hz |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Impedance | 4 Ohm |
| RMS Output Power | 10 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Speco SPC104 6" Weather-resistant Aluminum Horn - 4 Ohms
$42.43