Speco Technologies
Speco Technologies ZIPK4T2 4 Channel 1 Tb Nvr And 4 Dome Camera Kit
- SKU:
- 18179657
- MPN:
- zipk4t2
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Includes 4 channel 1 TB NVR and (4) 5 MP IP cameras, NVR: plug and play, supports H.265 and H.264 streams, free DDNS service, 4K monitor output, Gigabit Ethernet port, built in S.M.A.R.T technology, remote monitoring via PC, Mac and mobile apps, cameras: up to 5 MP resolution, 2.8 mm wide angle lens, True Day/Night operation (IR cut filter), up to 100' IR range with built in IR LEDs, supports H.265/H.264 compression, IP66 compliant weather resistant.Package Contents:
- 4-Channel Network Video Recorder
- 4 x 5MP Cameras
- 4 x 60ft Ethernet Cables
- 1 x 3ft Ethernet Cable
- Remote Control
- 2 x AAA Batteries
- HDMI Cable
Features
Package Contents:
- 4-Channel Network Video Recorder
- 4 x 5MP Cameras
- 4 x 60ft Ethernet Cables
- 1 x 3ft Ethernet Cable
- Remote Control
- 2 x AAA Batteries
- HDMI Cable
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 48 V DC |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Height | 2.1" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Number of VGA Out | 1 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Maximum Resolution | 5MP |
| Video Formats |
|
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Product Type | Video Surveillance System |
| Product Name | 4 Channel Surveillance Kit with Four 5MP IP Cameras |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | ZIPK4T2 |
| Product Model | ZIPK4T2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Technical Information | |
| System Components |
|
| HD Recording | Yes |
| Total Number of Channels | 4 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera | |
| Night Vision | Yes |
| Maximum Camera Resolution | 2592 x 1944 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Speco Technologies ZIPK4T2 4 Channel 1 Tb Nvr And 4 Dome Camera Kit