Speco
Speco VLDT4W 2 Megapixel Full HD Surveillance Camera - Color - Eyeball - White
- SKU:
- 20550934
- MPN:
- vldt4w
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:41:56 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $69.95 each 69.95 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $68.28 each 68.28 |
| Buy 5 or above | and pay only $66.95 each 66.95 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:41:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Speco VLDT4W 2MP HD-TVI Eyeball Cameras with Junction Box, 3.6mm fixed lens, white housing
Model: VLDT4W- 3.6mm fixed lens
- 1/2.9" 2MP Sony CMOS
- Supports multiple video signal outputs (TVI / AHD / CVI / CVBS)*
- 18 built-in IR LEDs
- IP66 compliant, weather resistant
- Full OSD operation through onboard control and UTC (up the coax)
- Junction box included
- UL Listed
- 5 year warranty
- Mirror image available in OSD menu
*cameras come defaulted to HD-TVI
Specifications| Image Sensor | 1/2.9" 2MP Sony CMOS |
| Maximum Resolution | 1920x1080 |
| Minimum Illumination | 0 lux |
| Number of IR LEDs | 18 |
| IR Distance | Up to 65 ft. (depending on scene reflection) |
| White Balance | ATW |
| Blacklight Compensation | Auto |
| Electronic Shutter Speed | NTSC:1/60-1/100,000 |
| AGC | On/Off |
| DNR | On/Off |
| WDR | On/Off |
| Day/Night | Auto / Color / BW / EXT |
| OSD | UTC |
| Gamma | 0.45 typ. |
| Scanning System | Progressive |
| Video Signal Output | HD-TVI / AHD / CVI / CVBS |
| Power Supply | 12VDC (power supply not included) |
| Power Consumption | Max. 400mA |
| Operating Temperature | -22°F - 104°F |
| Storage Temperature | -22°F - 104°F |
| Unit Dimensions | 3.7" (W) x 3.15" (H) |
Package Contents:
- 2MP HD-TVI Eyeball Camera, Included Junction Box
- Junction Box
Features
NDAA Compliant:
Yes
IP66
Yes
Package Contents:
- 2MP HD-TVI Eyeball Camera, Included Junction Box
- Junction Box
Features:
Built-in IR LED
Automatic White Balance
Back Light Compensation (BLC)
Auto Gain Control
Digital Noise Reduction
Wide Dynamic Range
Day/Night
Ingress Protection Rating:
IP66
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Eyeball |
| Weight (Approximate) | 11.64 oz |
| Mount Type | Junction Box Mount |
| Product Color | White |
| Durability | Weather Resistant |
| Height | 3.2" |
| Color Family | White |
| Width | 3.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Display & Graphics | |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | 83° ± 3° |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Product Type | Surveillance Camera |
| Product Name | 2MP HD-TVI Eyeball Camera, Included Junction Box |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | VLDT4W |
| Product Model | VLDT4W |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/50 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| Number of IR LEDs | 18 |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 65 ft |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Signal Format |
|
| Analog Video Signal Format |
|
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Network & Communication | |
| Remote Management | No |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Speco VLDT4W 2 Megapixel Full HD Surveillance Camera - Color - Eyeball - White
$74.41