Speco
Specohome Audio/video G86-TG Speco Tech 8ft Rnd Ceili Spkr Speaker
- SKU:
- 18350608
- MPN:
- g86-tg
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Our 8" dual cone speaker with 6 oz. magnet features a dual 70/25V transformer and white metal grille combination. The transformer, which is wired and mounted, has 5, 2.5, 1, 0.5, and 0.25 Watt taps. A version of this speaker with a volume control and grille combination can be found under model number G86TCG."
Features
Additional Information:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Dual cone woofer
- Dual 70/25V transformer
- White metal grille
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Weight (Approximate) | 3.34 lb |
| Length | 15" |
| Product Color | White |
| Width | 14.2" |
| Depth | 15" |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Marketing Information | Our 8" dual cone speaker with 6 oz. magnet features a dual 70/25V transformer and white metal grille combination. The transformer, which is wired and mounted, has 5, 2.5, 1, 0.5, and 0.25 Watt taps. A version of this speaker with a volume control and grille combination can be found under model number G86TCG." |
| Product Type | Speaker |
| Product Name | G86-TG Speaker |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | G86-TG |
| Product Model | G86TG |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| PMPO Output Power | 10 W |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Speaker Size | 8" |
| Woofer Driver Size | 8" |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 10 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Specohome Audio/video G86-TG Speco Tech 8ft Rnd Ceili Spkr Speaker