Speco
Specoobservation/security PSW-5 Specotech Video Power Supply Pwr 12v Dc 500ma
- SKU:
- 18247807
- MPN:
- psw-5
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Speco Technologies Psw5 Power Supply- 1000mA (1 Amp) 12VDC Power Supply
- UL Listed
- Brand Name: Speco
- Series: 60914
- Item model number: SPC-PSW5
- Item Weight: 3.2 ounces
- Product Dimensions: 3 x 1 x 5 inches
- Item Dimensions L x W x H: 3 x 1 x 5 inches
- Power Source: corded-electric
- Voltage: 12 volts
1000mA 1 Amp 12VDC Power Supply
Features
NDAA Compliant:
Yes
All Color Pro-Video Cameras
Yes
Compatibility:
All Color Pro-Video Cameras
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 500 mA |
| Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Speco |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Marketing Information | This is 12V DC power adapter is center positive and can be used with all color Pro-Video cameras. It has a 500 mA current. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | AC Adapter |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | PSW-5 |
| Technical Information | |
| Device Supported | Surveillance/Network Camera |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Specoobservation/security PSW-5 Specotech Video Power Supply Pwr 12v Dc 500ma