Spracht
Spracht MIC2010 Wired Microphone
- SKU:
- 18858074
- MPN:
- mic2010
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/16/2026 02:48:46 PM PST
- Stock Update:
- 03/16/2026 02:48:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Perfect Huddle room microphone! Set the mic on the table, plug into the USB port of your PC/Mac and your microphone is ready for Skype, teams, Zoom, GoToMeeting, WebEx, other VoIP calls. Record audio for YouTube videos or podcasts too. Why use an external microphone instead of your computers? Well, everyone will be heard better, since the microphone can be ideally located between all the people in the room. USB mics process sound internally, they act as their own sound card when attached to a computer. A USB mic will produce the same quality output regardless of the computers hardware specs; theyll work better than analog mics on computers with an inexpensive sound card or none at all. Cord Length: 6 ft; Power Source(s): USB Cable; Batteries Required: No; Operating System Compatibility: Mac OS X; Windows XP, Vista, 7, 8, 10.6 ft USB Cable; User's Guide
Global Product Type:Computer Microphones
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Application/Usage:
Recording
Podcasting
Home
Office
Platform Supported:
PC
Mac
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Microphone Sensitivity | -47 dB |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 95 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Spracht |
| Manufacturer Website Address | http://www.spracht.com |
| Marketing Information | Omnidirectional for 360-degree coverage, this Aura USB Mic Digital USB Microphone is perfect for huddle rooms. Plug into the USB 2.0 port of your PC/Mac, and the microphone is ready for VoIP calls. Use it to record audio for YouTube videos or Podcasts too. With echo and noise cancellation, it is great for working from home, on-the-go or office. External microphone with no speaker provides much better sound vs. your computer microphone. Since the microphone can be ideally located between all the people in the room, every participant will be heard better on the other end of the line. Voice pickup range is 6' to 9'. This USB mic will produce the same quality output no matter the computer's hardware specs so they'll work better than analog mics on computers with a cheap sound card or none at all. Microphone with 6' USB cable is compatible with Windows 10, 8, 7, Vista and XP, and Mac OS X. It is made of aluminum alloy with metal mesh alloy. |
| Product Type | Microphone |
| Product Name | Aura USB Mic Digital USB Microphone |
| Manufacturer | Spracht Products |
| Manufacturer Part Number | MIC-2010 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Cable Length | 6" |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Spracht MIC2010 Wired Microphone