Stanco
Stanco Grease Strainer (gs1200)
- SKU:
- 18053926
- MPN:
- gs1200_7
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 12:26:40 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $14.82 each 14.82 |
| Buy 3 | and pay only $12.06 each 12.06 |
| Buy 4 | and pay only $10.68 each 10.68 |
| Buy 5 | and pay only $9.40 each 9.4 |
| Buy 6 or above | and pay only $8.90 each 8.9 |
- Stock Update:
- 05/01/2026 12:26:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Stanco Grease Strainer removes food particles and allows you to store your grease or drippings in one convenient container. The strainer has a rolled edge to allow for easier placement over the storage cup and has full perforations from center to edge of the recessed area, allowing a larger area to strain the grease. Use the lid to keep out airborne contaminants and hide the grease/food particles trapped in the strainer. As a reminder, never put grease down disposals or drains.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| Product Color |
|
| Height | 3.3" |
| Diameter | 5.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
| General Information | |
| Brand Name | Stanco |
| Manufacturer Website Address | http://stancometal.com |
| Marketing Information | The Stanco Grease Strainer removes food particles and allows you to store your grease or drippings in one convenient container. The strainer has a rolled edge to allow for easier placement over the storage cup and has full perforations from center to edge of the recessed area, allowing a larger area to strain the grease. Use the lid to keep out airborne contaminants and hide the grease/food particles trapped in the strainer. As a reminder, never put grease down disposals or drains. |
| Product Type | Strainer |
| Product Name | Grease Strainer |
| Manufacturer | Stanco Metal Products, Inc. |
| Manufacturer Part Number | GS1200 |
| Product Information | |
| Utensil Type | Strainer |
| Application/Usage | Food |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Stanco Grease Strainer (gs1200)
$21.48