Startech
StarTech.com 14-Outlet Rackmount PDU, 1U Server Power Strip, 6x Front and 8x Rear Ports, Mounted Power Distribution Unit for 19in Racks (1415b8h-rack-pdu-sp)
- SKU:
- 21361647
- MPN:
- 1415b8h-rack-pdu-sp
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:08:50 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $113.97 each 113.97 |
| Buy 3 or above | and pay only $111.63 each 111.63 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:08:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Deliver consistent power to critical equipment in server rooms, AV racks, and test benches. This 1U rackmount PDU features 14 NEMA 5-15 electrical, a built-in circuit breaker, surge protection, and versatile mounting options, making it a dependable power backbone for critical deployments.
Maximize Connectivity in High-Density Racks
Designed for dense IT and AV environments this unit powers up to 14 devices through 6x front and 8x rear-facing NEMA 5-15 outlets. The built-in 8ft (2.4m) power cord provides the flexibility and reach needed to accommodate various configurations.
Built-in Protection for Critical Hardware
The integrated 15A circuit breaker helps protect connected equipment by automatically cutting power if the total current draw exceeds safe operating limits. The PDU features surge protection rated up to 3,000 joules, helping to safeguard devices from sudden power spikes and electrical surges. The illuminated power switch makes it easy to verify power status at-a-glance, even in dimly lit environments, and has a protective cover to help prevent accidental shutdowns during day-to-day tasks around the connected equipment.
Flexible Mounting
Power delivery unit is TAA-compliant and includes 4-way mounting brackets that provide flexibility for horizontal or vertical mounting. The PDU is compatible with standard 19" EIA-310 racks that are at least 4in (10.1cm) deep and is constructed from durable, powder-coated SPCC steel for long-term reliability. Additionally, the built-in 8ft (2.4m) power cord provides the flexibility and reach needed to accommodate various configurations.
Package Contents:
- 1415B8H-RACK-PDU-SP
- 2 x Mounting Brackets (Pre-Installed)
- 4 x M5 Cage Nuts
- 4 x M5x12mm Rack Screws
- 1 x Product Documentation
Features
Yes
Package Contents:
- 1415B8H-RACK-PDU-SP
- 2 x Mounting Brackets (Pre-Installed)
- 4 x M5 Cage Nuts
- 4 x M5x12mm Rack Screws
- 1 x Product Documentation
Certifications & Standards:
- UL 1363
- EIA/ECA-310-E
TAA Compliant:
Yes
Application/Usage:
Server Rack/Cabinet
Server Room
A/V Equipment
IT Equipment
Office
Data Center
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Output Voltage |
|
| Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.57 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor |
|
| Cord Length | 7.87 ft |
| Length | 18.2" |
| Mount Type |
|
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Width | 3.7" |
| Finishing | Powder Coated |
| Rack Height | 1U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Deliver consistent power to critical equipment in server rooms, AV racks, and test benches. This 1U rackmount PDU features 14 NEMA 5-15 electrical, a built-in circuit breaker, surge protection, and versatile mounting options, making it a dependable power backbone for critical deployments. Maximize Connectivity in High-Density Racks Designed for dense IT and AV environments this unit powers up to 14 devices through 6x front and 8x rear-facing NEMA 5-15 outlets. The built-in 8ft (2.4m) power cord provides the flexibility and reach needed to accommodate various configurations. Built-in Protection for Critical Hardware The integrated 15A circuit breaker helps protect connected equipment by automatically cutting power if the total current draw exceeds safe operating limits. The PDU features surge protection rated up to 3,000 joules, helping to safeguard devices from sudden power spikes and electrical surges. The illuminated power switch makes it easy to verify power status at-a-glance, even in dimly lit environments, and has a protective cover to help prevent accidental shutdowns during day-to-day tasks around the connected equipment. Flexible Mounting Power delivery unit is TAA-compliant and includes 4-way mounting brackets that provide flexibility for horizontal or vertical mounting. The PDU is compatible with standard 19" EIA-310 racks that are at least 4in (10.1cm) deep and is constructed from durable, powder-coated SPCC steel for long-term reliability. Additionally, the built-in 8ft (2.4m) power cord provides the flexibility and reach needed to accommodate various configurations. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | 1415B8H-RACK-PDU-SP |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 1415B8H-RACK-PDU-SP |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 14 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Protection Type |
|
| Load Capacity (VA) | 1500 W |
Warranty Information