Startech
StarTech 4-Port USB-A PCIe Card, USB 3.2 10Gbps, USB PCI Express Expansion Card, 4x Independent USB Controllers, TAA-Compliant (p10q4a-usb-card)
- SKU:
- 21430490
- MPN:
- p10q4a-usb-card
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 12:23:05 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $262.71 each 262.71 |
| Buy 3 or above | and pay only $255.35 each 255.35 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 12:23:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Enhance the USB connectivity of a desktop computer or server by adding four external USB-A 10Gbps ports with this internal PCI Express 3.0 expansion card.
Dedicated USB Controllers
With its four independent USB controllers, this PCIe USB-C card enables each port to achieve up to 10Gbps performance, reducing bottlenecks and increasing data throughput.
USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Performance
The high bandwidth makes the card ideal for transferring large files, real-time editing of high-resolution photos and videos on external storage, off-loading media from mobile devices, using high-resolution video capture devices, tethered photography equipment, or high-speed USB network adapters.
Charge and Sync USB Devices
This USB PCI Express card can provide up to 5V 2A (10W) per USB-A port, enabling sync and charge of portables devices. If the motherboard can't supply enough power, a built-in SATA power connector supports auxiliary power to maintain stable performance.
Compatibility
The PCIe USB card is plug-and-play in most major operating systems, including Windows, macOS, and Linux. It supports PCI Express 3.0 and x4, x8, and x16 slots. The USB expansion card ships with a pre-installed standard profile bracket.
Package Contents:
- USB Adapter
- 1 x Product Documentation
Features
- USB Adapter
- 1 x Product Documentation
TAA Compliant:
Yes
Application/Usage:
Desktop
Server
Hard Drive
Mobile Device
Platform Supported:
PC
Mac
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 3.30 oz |
| Product Color | Red |
| Height | 4.7" |
| Color Family | Red |
| Width | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Ports | 1 |
| USB Connector Type | Type-A |
| USB Version | 3.2 Gen 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Enhance the USB connectivity of a desktop computer or server by adding four external USB-A 10Gbps ports with this internal PCI Express 3.0 expansion card. Dedicated USB Controllers With its four independent USB controllers, this PCIe USB-C card enables each port to achieve up to 10Gbps performance, reducing bottlenecks and increasing data throughput. USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Performance The high bandwidth makes the card ideal for transferring large files, real-time editing of high-resolution photos and videos on external storage, off-loading media from mobile devices, using high-resolution video capture devices, tethered photography equipment, or high-speed USB network adapters. Charge and Sync USB Devices This USB PCI Express card can provide up to 5V 2A (10W) per USB-A port, enabling sync and charge of portables devices. If the motherboard can't supply enough power, a built-in SATA power connector supports auxiliary power to maintain stable performance. Compatibility The PCIe USB card is plug-and-play in most major operating systems, including Windows, macOS, and Linux. It supports PCI Express 3.0 and x4, x8, and x16 slots. The USB expansion card ships with a pre-installed standard profile bracket. |
| Product Type | USB Adapter |
| Product Name | USB Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | P10Q4A-USB-CARD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Data Transfer Rate |
|
| UASP Support | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x4 |
| Features | Plug and Play |
Warranty Information