Startech
StarTech USB C Multiport Adapter 102BUSBCMULTIPORT
- SKU:
- 19278712
- MPN:
- 102b-usbc-multiport
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:21:27 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $114.10 each 114.1 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $111.60 each 111.6 |
| Buy 5 | and pay only $109.75 each 109.75 |
| Buy 6 or above | and pay only $106.61 each 106.61 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:21:27 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com USB C Multiport Adapter, Dual 4K 60Hz HDMI 2.0b, HDR10, 2X 10Gbps USB Hub, 100W PD Pass-Through, GbE, SD, 14"/35cm Cable, Mini Dock, Laptop Docking Station, Win/Mac (102B-USBC-MULTIPORT)- 8-IN-1 MULTIPORT ADAPTER: Compact USB Type-C dock w/Dual 4K 60Hz HDMI 2.0 video - 2-port USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) hub with 1x USB-A Data + 7.5W BC 1.2 Fast Charge & 1x USB-C Data - SD 4.0 card reader (up to 160MB/s) - GbE - 100W PD
- UNIVERSAL COMPATIBILITY: Compatible with Windows, macOS, ChromeOS & Ubuntu, enabling extended dual displays on USB-C & Thunderbolt 3 and 4 laptops including Apple M1 / M2 MacBooks which are not natively capable of driving more than one external display
- DISPLAYLINK CERTIFIED DUAL 4K 60Hz VIDEO: This portable travel docking station supports high-performance dual HDMI 2.0 video up to dual 4K 60Hz via the integrated DisplayLink Controller (DL-6950)
- RELIABLE PERFORMANCE: USB bus powered or via external USB-C power adapter, 100W Power Delivery 3.0 pass through w/20W reserved for adapter to avoid video flickering, device dropouts or overdrawing power common in other hubs, up to 80W for laptop charging
- EASY SETUP: Attached 14"/35cm cable provides longer reach & reduces port strain - Cable management clip - Mini port replicator incl. - Connectivity Tools App w/MAC Address Changer, USB Event Monitoring, Windows Layout & Wi-Fi Auto Switching utilities
- Product Dimensions: 3.7 x 3.7 x 0.7 inches
- Item Weight: 8.8 ounces
This USB Type-C Multiport Adapter features 2x HDMI video outputs, a 2-Port USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Hub (1x USB-A with B.C 1.2 charging, and 1x USB-C), an SD card reader, and Gigabit Ethernet. The adapter connects to your host computer's USB-C, USB4, or Thunderbolt 3/4 port. Charge your host laptop and any attached USB peripherals by connecting the host laptop's power supply to the dedicated USB Power Delivery (PD) 3.0 port. The Multiport Adapter features an extra-long attached 12-inch (30 cm) host cable - for an extended reach, to offer more set up flexibility. DisplayLink Certified and supports high-performance dual-monitor 4K 60Hz video resolution. Multi-monitor performance makes this dock ideal for high-resolution applications such as video editing and graphic design. Supports ultrawide 21:9 aspect ratios, and lower resolutions like 1920x1200/1080p. A versatile dock solution for use at your office, home office, hotel, or in the boardroom, and is portable enough to be carried in your bag or backpack for mobile use. This lightweight USB-C Adapter can operate with bus-power alone, or use the dedicated USB-C Power Delivery port to connect a USB-C power adapter (not included with Multiport Adapter) for laptop charging. Access your multimedia content with ease. The Multiport Adapter provides direct access to your SD, SDHC and SDXC memory cards. With support for USB Power Delivery 3.0 pass through (up to 100W), the USB Type-C Multiport Adapter allows you to power and charge your laptop, when connected to a USB-C power source. PD 3.0 features Fast Role Swap (FRS) to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power). This allows you to charge the connected host device, as well as any devices connected to the USB-A BC 1.2 charging port.
Features
Yes
Compatibility:
COMPATIBILITY: USB-C travel docking station is compatible with Windows, macOS, Chrome OS and Ubuntu
USB-C & Thunderbolt 3/Thunderbolt 4/USB4 laptops like HP, Dell, Lenovo, MacBook, Chromebook, Surface Laptop
3 & up, and Surface Laptop Pro 7 & up
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Brand Compatibility:
Apple
Lenovo
HP
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Gray |
| Width | 3.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | USB Type-C (24 pin) USB Power Delivery Only |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This USB-C Mini Dock / Multiport Adapter supports up to dual 4K 60Hz HDMI 2.0 converting your Dell XPS, MacBook or other USB-C laptop or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C™ Multiport Adapter features 2x HDMI video outputs, a 2-Port USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Hub (1x USB-A with B.C 1.2 charging, and 1x USB-C), an SD card reader, and Gigabit Ethernet. The adapter connects to your host computer's USB-C, USB4, or Thunderbolt 3/4™ port. Charge your host laptop and any attached USB peripherals by connecting the host laptop's power supply to the dedicated USB Power Delivery (PD) 3.0 port. The Multiport Adapter features an extra-long attached 22-inch (55 cm) host cable - for an extended reach, to offer more set up flexibility. DisplayLink Certified Dual 4K 60Hz HDMI Video The Mini Docking Station is DisplayLink Certified and supports high-performance dual-monitor 4K 60Hz video resolution with an integrated DisplayLink DL-6950 Controller. Multi-monitor performance makes this dock ideal for high-resolution applications such as video editing and graphic design. The Multiport Adapter supports ultrawide 21:9 aspect ratios, and lower resolutions like 1920x1200/1080p. Connect Your Devices The USB-C to USB 3.2 Gen 2 hub features two downstream 10 Gbps USB ports, including 1x USB-C data port for connecting your USB-C peripherals, and 1x USB-A data + 7.5W BC 1.2 charging port for connecting and charging USB-A peripherals. Multiple Use Cases A versatile dock solution for use at your office, home office, hotel, or in the boardroom, and is portable enough to be carried in your bag or backpack for mobile use. This lightweight USB-C Adapter can operate with bus-power alone, or use the dedicated USB-C Power Delivery port to connect a USB-C power adapter (not included with Multiport Adapter) for laptop charging. Built-In SD Card Readers Access your multimedia content with ease. The Multiport Adapter provides direct access to your SD, SDHC™ and SDXC™ memory cards. Charge Your Laptop With support for USB Power Delivery 3.0 pass through (up to 82W for charging), the USB Type-C Multiport Adapter allows you to power and charge your laptop, when connected to a USB-C power source. PD 3.0 features Fast Role Swap (FRS) to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power). This allows you to charge the connected host device, as well as any devices connected to the USB-A BC 1.2 charging port. Reliable Network Connectivity The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access, with support for PXE Boot and WoL. Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes: Advanced Window Layout Utility : To set up and save custom window layouts. MAC Address Pass-Through Utility : To improve network security. USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices. Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN. For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.startech.com/connectivity-tools This product is backed for 3-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking Station |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 102B-USBC-MULTIPORT |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information