Startech
StarTech USB-C to Dual-HDMI Adapter 109BUSBCHDMI
- SKU:
- 20411036
- MPN:
- 109b-usbc-hdmi
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 - 4 | and pay only $94.80 each 94.8 |
| Buy 5 - 11 | and pay only $92.80 each 92.8 |
| Buy 12 or above | and pay only $91.18 each 91.18 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com USB-C to Dual-HDMI Adapter - USB-C or A to 2X HDMI Monitors - 4K 60Hz - 100W PD Pass-Through - 1ft (30cm) Built-in Cable - USB to HDMI Multi-Monitor Converter for Laptop (109B-USBC-HDMI)- USB TO DUAL HDMI: This USB-C or USB-A to Dual-HDMI Adapter adds up to two 4K 60Hz HDMI monitors to a computer; 100W Power Delivery pass-through with up to 90W host charging; 5.1ch HDMI Audio; 2x DisplayLink based HDMI Outputs
- APPLE M1/M2 COMPATIBLE: Works with macOS enabling extended dual displays on USB-C and Thunderbolt 3/4 laptops including Apple M1 / M2 MacBooks which are not natively capable of driving more than one external display; Requires Driver Download for macOS
- DISPLAYLINK CERTIFIED: Universal Adapter works w/ Windows, macOS, Ubuntu, and ChromeOS; Automatic driver install in Windows & ChromeOS; Works with USB 3.2 Gen 1 (5Gbps), USB-C, USB4, Thunderbolt 3/4; 1ft/30cm built-in cable to reduce port/connector strain
- EXTERNAL VIDEO GRAPHICS ADAPTER: Connect additional displays when extra video ports are not available on the laptop or dock; Use with two external monitors and a workstation laptop screen; Ideal for business productivity apps, not ideal for gaming
- RELIABLE PERFORMANCE: USB bus powered or 100W PD pass-through (10W reserved for adapter + 90W for laptop charging); Prevents device dropouts, video flickering, and power overdraw; Aluminum enclosure provides EMI shielding and helps with heat dissipation
- Product Dimensions: 4.4 x 2.4 x 0.6 inches
- Item Weight: 4.3 ounces
Connect two 4K 60Hz HDMI displays to the USB Type-C or Type-A port of a laptop/desktop computer, using this USB-C to Dual-HDMI Adapter. The USB video adapter features USB Power Delivery (PD) 3.0 pass-through (up to 100W), enabling powering and charging of a laptop when connected to a USB-C power adapter. The adapter runs on USB bus-power when no USB-C power adapter is connected. PD 3.0 features Fast Role Swap (FRS) that prevents USB data disruption when USB-C power is disconnected and the adapter switches to USB bus power. The USB multi-monitor adapter is DisplayLink Certified and supports high-performance dual-monitor 4K 60Hz video resolutions with an integrated DisplayLink DL-6950 Controller. The USB video adapter is compatible with Windows, macOS, Ubuntu, and Chrome OS. The integrated USB-C to USB-A adapter enables the flexibility of connecting to any host that is running a compatible operating system. The built-in 1ft (30cm) USB-C/A cable is ideal for on the go use. The length of the cable and the strain reliefs reduce connector/port strain.
Package Contents:
- HDMI/USB-C Audio/Video Adapter
- 1 x Quick-Start Guide
Features
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/109b-usbc-hdmi_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/109b-usbc-hdmi_rohs.pdf
Package Contents:
- HDMI/USB-C Audio/Video Adapter
- 1 x Quick-Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/109b-usbc-hdmi_rohs.pdf
Operating System Compatibility:
Windows 7
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10
Windows 11
Mac OS X 10.11 EL Capitan
macOS Sierra 10.12
macOS Mojave 10.14
macOS Big Sur 11.0
macOS Monterey 12.0
macOS Ventura 13.0
Ubuntu 18.04
Ubuntu 20.04
ChromeOS 55+
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 4.30 oz |
| Length | 4.4" |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Gray |
| Width | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Connect two 4K 60Hz HDMI displays to the USB Type-C or Type-A port of a laptop/desktop computer, using this USB-C to Dual-HDMI Adapter. Power Delivery Pass-Through The USB video adapter features USB Power Delivery (PD) 3.0 pass-through (up to 100W), enabling powering and charging of a laptop when connected to a USB-C power adapter. The adapter runs on USB bus-power when no USB-C power adapter is connected. PD 3.0 features Fast Role Swap (FRS) that prevents USB data disruption when USB-C power is disconnected and the adapter switches to USB bus power. DisplayLink Certified 4K 60Hz Resolution The USB multi-monitor adapter is DisplayLink Certified and supports high-performance dual-monitor 4K 60Hz video resolutions with an integrated DisplayLink DL-6950 Controller. Comprehensive Compatibility The USB video adapter is compatible with Windows, macOS, Ubuntu, and Chrome OS. The integrated USB-C to USB-A adapter enables the flexibility of connecting to any host that is running a compatible operating system. The built-in 1ft (30cm) USB-C/A cable is ideal for on the go use. The length of the cable and the strain reliefs reduce connector/port strain. This product is backed for 3-years by StarTech.com, including free 24/5 multi-lingual technical assistance. |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | HDMI/USB-C Audio/Video Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 109B-USBC-HDMI |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 2 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on First End |
|
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Features |
|
| Cable Length | 11.80" |
| Adapter Type | HDMI/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
Warranty Information