Startech
StarTech 12ft [3.6m] Heavy Duty Power Cord 27LC4B00POWERCORD
- SKU:
- 20596159
- MPN:
- 27lc-4b00-power-cord
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 02:49:15 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.09 each 26.09 |
| Buy 3 | and pay only $24.12 each 24.12 |
| Buy 4 | and pay only $22.58 each 22.58 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $21.96 each 21.96 |
| Buy 10 or above | and pay only $20.18 each 20.18 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 02:49:15 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The IT Pro's Choice
StarTech.com's power cables are designed by IT professionals. We design our products to meet the technical requirements of wide variety of applications. Our in-house specialists subject our products to multiple rounds of comprehensive testing, designed to emulate real-world operational conditions. Third-party labs test our products to confirm compliance with the latest safety standards. StarTech.com manufactures standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, power splitter cables, and power cords featuring passthrough outlets. These products are produced in various lengths, with a range of connector ends, jacket types, and wire gauges. Our power cable products are chosen by IT professionals worldwide for the following reasons:.
- Certified for performance and safety - Manufactured using UL listed components to meet UL62 and UL817 compliance standards
- Reduced environmental impact and safe disposal by adhering to the rules, regulations, and directives stipulated by REACH and RoHS
- 100% Copper wiring tested for continuity and conductivity, ensuring maximum performance and reliability
- Temperature chamber tested to ensure reliable performance across a range of environmental conditions
Backed for life by StarTech.com, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies.
Features
UL
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 12 ft |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The IT Pro's Choice StarTech.com's power cables are designed by IT professionals. We design our products to meet the technical requirements of wide variety of applications. Our in-house specialists subject our products to multiple rounds of comprehensive testing, designed to emulate real-world operational conditions. Third-party labs test our products to confirm compliance with the latest safety standards. StarTech.com manufactures standard and heavy-duty power cords, extension cords, medical-grade cords, power splitter cables, and power cords featuring passthrough outlets. These products are produced in various lengths, with a range of connector ends, jacket types, and wire gauges. Our power cable products are chosen by IT professionals worldwide for the following reasons:. Certified for performance and safety - Manufactured using UL listed components to meet UL62 and UL817 compliance standards Reduced environmental impact and safe disposal by adhering to the rules, regulations, and directives stipulated by REACH and RoHS 100% Copper wiring tested for continuity and conductivity, ensuring maximum performance and reliability Temperature chamber tested to ensure reliable performance across a range of environmental conditions Backed for life by StarTech.com, our brand is trusted throughout the IT ecosystem and used by over 80% of Fortune 500 companies. |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 27LC-4B00-POWER-CORD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 1 x 3-Pin IEC 60320 C13 Female |
| First End Connector Type | IEC 60309 C13 |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15 |
| Features |
|
| Second End Connector Detail | 1x 3-Pin NEMA 5-15 Male |
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Warranty Information