StarTech StarTech 13.5in 3:2 Touch Privacy Screen 135CTPRIVACYSCREEN
- SKU:
- MPN:
- 135ct-privacy-screen
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 04:26:27 AM PST
Bulk discount rates
- Stock Update:
- 05/13/2026 04:26:27 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 13.5-inch 3:2 Touch Privacy Screen, Laptop Security Shield, Anti-Glare Blue Light Filter, Flip-Over- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 13.5" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
- FOR 13.5" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 13.5" displays and 3:2 aspect ratio; Dimensions of 11.4x8in (290x208mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
- Brand: ?StarTech.com
- Item model number: ?135CT-PRIVACY-SCREEN
- Item Weight: ?7.4 ounces
- Product Dimensions: ?8.4 x 12 x 0.01 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.4 x 12 x 0.01 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?StarTech.com
Package Contents:
- Privacy Screen Filter
- 2 x Flip-Over Tabs
- 1 x Lifting Tab
- 1 x Adhesive Strip Kit
- 1 x Plastic Sleeve
- 1 x Wiping Cloth
- 1 x Cardboard Insert
- 1 x Quick-Start Guide
Features
- Privacy Screen Filter
- 2 x Flip-Over Tabs
- 1 x Lifting Tab
- 1 x Adhesive Strip Kit
- 1 x Plastic Sleeve
- 1 x Wiping Cloth
- 1 x Cardboard Insert
- 1 x Quick-Start Guide
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
| Height | 11.81 mil |
| Width | 12.01" |
| Depth | 8.39" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Manufacturer Part Number | 135CT-PRIVACY-SCREEN |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Screen Attachment |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Anti-glare | Yes |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Device Supported | Notebook |
| Display Size Supported | 13.5" |