Startech
Startech 13ft [4m] Premium Certified HDMI 2.0 Cable HDMMV4M
- SKU:
- 19238732
- MPN:
- hdmmv4m
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:51:24 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.31 each 26.31 |
| Buy 3 | and pay only $23.82 each 23.82 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $22.90 each 22.9 |
| Buy 10 - 18 | and pay only $20.49 each 20.49 |
| Buy 19 or above | and pay only $19.96 each 19.96 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:51:24 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 13 ft (4 m) Premium High-Speed HDMI 2.0 Certified Cable supports resolutions of up to 4K at 60Hz (3840x2160p), 18Gbps bandwidth, High Dynamic Range (HDR10), and Dolby Vision for a higher contrast ratio and vivid colors.
The cable also features Audio Return Channel (ARC) with up to 32 uncompressed 5.1 and 7.1 digital audio channels to support DTS-HD Master Audio™; DTS:X®; Dolby® TrueHD, and Dolby Atmos® for high-quality sound.
Premium High-Speed Certification
The cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by an HDMI Authorized Test Center to ensure it supports high-bandwidth enabled features. An EMI test is performed to ensure minimal interference from wireless signals.
Key Features
- Aluminum-mylar foil with braided shielding improves EMI protection
- Long-lasting flexible TPE jacket and strain reliefs
- TPE is a non-toxic and halogen-free
- Corrosion-resistant gold-plated connectors ensure premium video quality and enhanced reliability
This premium cable has been tested to withstand 10,000+ insertions.
This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Die-cast Aluminum |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| Product Color |
|
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.72 oz |
| Shipping Width | 15.60" |
| Shipping Height | 2.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 13 ft (4 m) Premium High-Speed HDMI 2.0 Certified Cable supports resolutions of up to 4K at 60Hz (3840x2160p), 18Gbps bandwidth, High Dynamic Range (HDR10), and Dolby Vision for a higher contrast ratio and vivid colors. The cable also features Audio Return Channel (ARC) with up to 32 uncompressed 5.1 and 7.1 digital audio channels to support DTS-HD Master Audio™; DTS:X®; Dolby® TrueHD, and Dolby Atmos® for high-quality sound. Premium High-Speed Certification The cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by an HDMI Authorized Test Center to ensure it supports high-bandwidth enabled features. An EMI test is performed to ensure minimal interference from wireless signals. Key Features Aluminum-mylar foil with braided shielding improves EMI protection Long-lasting flexible TPE jacket and strain reliefs TPE is a non-toxic and halogen-free Corrosion-resistant gold-plated connectors ensure premium video quality and enhanced reliability This premium cable has been tested to withstand 10,000+ insertions. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Video Cable |
| Product Name | HDMI Audio/Video Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HDMMV4M |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Cable Type | HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x 19-Pin HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x 19- Pin HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 13.12 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Number of Conductors | 19 |
Warranty Information