Startech
StarTech 3ft [1m] Power Extension Cord 1415R3FPOWERCORD
- SKU:
- 19219869
- MPN:
- 1415r-3f-power-cord
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:51:28 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.29 each 10.29 |
| Buy 3 | and pay only $8.50 each 8.5 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $7.52 each 7.52 |
| Buy 10 - 39 | and pay only $4.99 each 4.99 |
| Buy 40 or above | and pay only $4.10 each 4.1 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:51:28 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 3ft (1m) Power Extension Cord, IEC 320 C14 to NEMA 5-15R, 10A 125V, 18AWG, Computer Power Extension Cord, AC Outlet Extension Cable for Network Equipment (1415R-3F-POWER-CORD)- AC COMPUTER POWER CABLE: This 3ft (1m) 18AWG AC power extension cable with IEC 60320 C14 to NEMA 5-15R connectors is suitable for workstations/home office | Indoor use | Rated to carry 125V at 10A
- PERFORMANCE AND SAFETY: Fully molded strain relief connectors for durability | Fire Rating: VW-1 | 3 Conductor extension cord made with 100% copper wire | This power extension cord is available in other lengths
- SPECS: 3ft (1m) AC Power Cord | IEC 60320 C14 to NEMA 5-15R | 18AWG | 125V 10A (Max) | Jacket Type: SVT | Jacket Material: PVC | Black | Temperature Range: 37F to 140F (3C to 60C) | Cable Outer Diameter: 0.24in (6.3mm)
- COMPATIBILITY: PC Power Extension Cord NEMA 5-15R works with North American cables | Extend a 3-prong power connection from your desktop computer, server, or printer | Replacement power supply cable/cord
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this extension cord is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- Product Dimensions: 0.01 x 0.01 x 0.01 inches
- Item Weight: 0.16 ounces
High-Quality Construction The universal monitor power cord is built with 18 AWG wire and rated to carry 125V at 10A. It is constructed with fully molded strain relief connectors, ensuring a reliable and durable connection for your devices. Universal Replacement Cable This replacement power cord features an IEC 320 C14 to NEMA 5-15R connector and is compatible with most monitors, PCs, scanners, and printers. Comprehensive?Product Testing?&?Expert?Technical Support StarTech.com?conducts thorough?compatibility and performance?testing?on?all?our products?to?ensure we are meeting or?exceeding industry standards?and providing?high-quality products to our customers. Our?local?StarTech.com?Technical?Advisors?have broad product expertise?and?work directly with StarTech.com?Engineers to?provide support for our customers?both pre and post-sales. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.25 lb |
| Cord Length | 3 ft |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | High-Quality Construction The universal monitor power cord is built with 18 AWG wire and rated to carry 125V at 10A. It is constructed with fully molded strain relief connectors, ensuring a reliable and durable connection for your devices. Universal Replacement Cable This replacement power cord features an IEC 320 C14 to NEMA 5-15R connector and is compatible with most monitors, PCs, scanners, and printers. Comprehensive Product Testing & Expert Technical Support StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to our customers. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Name | Power Extension Cord |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 1415R-3F-POWER-CORD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 1 x 3-Pin IEC 60320 C14 Male |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-Pin NEMA 5-15R Female |
| Device Supported |
|
Warranty Information