Startech
StarTech Adjustable Arm Rest for Office Desk 1AHCDESKARMREST
- SKU:
- 20873683
- MPN:
- 1ahc-desk-arm-rest
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:08:56 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $39.06 each 39.06 |
| Buy 3 | and pay only $36.68 each 36.68 |
| Buy 4 or above | and pay only $35.12 each 35.12 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:08:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Improve posture and reduce pain by minimizing stress on the shoulders, arms, and wrists while using laptops or desktop computers for extended periods.
Fully Adjustable
The armrest features 6 levels of height adjustment, ranging from -0.2 inches (-5mm) to +2.7 inches (+70mm), and swivels from -90 to +90 degrees. The adjustable armrest supports swivel motion, facilitating seamless transitions between mouse movements and keyboard typing. Full 360 degrees of motion on joints allows unrestricted movement for the user, ensuring optimal comfort and flexibility during use.
Durable and Comfortable
The solid die-cast aluminum design ensures sturdiness and durability, providing reliable support over time. The arm pad features smooth foam padding for improved comfort and no irritation. It supports a maximum weight capacity of 11lbs (5kg).
Ready to Install
The armrest ships fully assembled, and its tool-less clamp-on installation requires no drilling, ensuring no damage to the desk surface. It is compatible with wood and metal desks up to 2inches (52mm) thick.
Package Contents:
- Armrest
- 1 x Quick Start Guide
Features
- Armrest
- 1 x Quick Start Guide
Additional Information:
- Operating Temperature: 0C to 30C (32F to 86F)
- Storage Temperature: 0C to 30C (32F to 86F)
Application/Usage:
Office
Desk
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 10.60 oz |
| Length | 15.9" |
| Product Color | Black |
| Height | 3" |
| Color Family | Black |
| Width | 4.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Improve posture and reduce pain by minimizing stress on the shoulders, arms, and wrists while using laptops or desktop computers for extended periods. Fully Adjustable The armrest features 6 levels of height adjustment, ranging from -0.2 inches (-5mm) to +2.7 inches (+70mm), and swivels from -90 to +90 degrees. The adjustable armrest supports swivel motion, facilitating seamless transitions between mouse movements and keyboard typing. Full 360 degrees of motion on joints allows unrestricted movement for the user, ensuring optimal comfort and flexibility during use. Durable and Comfortable The solid die-cast aluminum design ensures sturdiness and durability, providing reliable support over time. The arm pad features smooth foam padding for improved comfort and no irritation. It supports a maximum weight capacity of 11lbs (5kg). Ready to Install The armrest ships fully assembled, and its tool-less clamp-on installation requires no drilling, ensuring no damage to the desk surface. It is compatible with wood and metal desks up to 2inches (52mm) thick. |
| Product Type | Armrest |
| Product Name | Armrest |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 1AHC-DESK-ARM-REST |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Mount Type | Clamp |
| Swivel Angle | 360° |
| Maximum Adjustable Height | 2.76" |
| Features |
|
| Minimum Adjustable Height | -196.9 mil |
| Tilt Angle | 90° |
Warranty Information