Startech
StarTech.com 2-Port Dual-Monitor DisplayPort and HDMI KVM Switch, 4K 60Hz, 2-Port USB 5Gbps Hub, 2x USB HID Ports, Hotkeys, TAA Compliant (p2addh462-kvm-switch)
- SKU:
- 21085043
- MPN:
- p2addh462-kvm-switch
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 09:30:32 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $381.64 each 381.64 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 09:30:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The HDMI and DisplayPort KVM switch enables a mixed-display setup of an HDMI and a DisplayPort monitor without the need for adapters or converters. It allows you to share peripherals, including a keyboard, mouse, audio device, and dual monitors, between two computers.
HDMI + DisplayPort
Connect an HDMI and a DisplayPort monitor to this KVM switch, both supporting resolutions up to 4K 60Hz for high-definition content without the need for adapters. The HDMI port is ideal for connecting to a wide range of devices, including TVs, monitors, and projectors, while the DisplayPort port is ideal for high-performance monitors.
Easily Share USB Devices
The USB 3.0 hub provides high-speed data transfer over two USB 3.0 ports for devices such as external SSDs and flash drives. It also includes two dedicated USB HID ports for a keyboard and mouse.
No Drivers or Software Required
The TAA-compliant KVM switch offers BIOS/UEFI control and works with any operating system, including Windows, macOS, ChromeOS, and Linux, without requiring any software. It is compatible with all hardware platforms, such as Intel, AMD, and Apple.
The KVM switch can be controlled via push-buttons or hotkeys, with an audible buzzer providing confirmation. LEDs offer quick visual port selection status, and you can listen to audio from one computer while controlling another.
Reliable Performance
The durable design features a steel housing that helps prevent Electro-Magnetic Interference (EMI), enhancing the stability and reliability of the KVM. Its sturdy construction makes it ideal for installation in various environments, and it provides 8kV air and 6kV contact ESD protection.
Package Contents:
- KVM Switchbox
- 1x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/ANZ)
- 1x Quick-Start Guide
Features
- KVM Switchbox
- 1x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/ANZ)
- 1x Quick-Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage Range | 100 - 240 AC |
| Input Current | 1 A |
| Physical Characteristics | |
| Length | 6.40" |
| Height | 2.6" |
| Width | 3.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode | 4K |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The HDMI and DisplayPort KVM switch enables a mixed-display setup of an HDMI and a DisplayPort monitor without the need for adapters or converters. It allows you to share peripherals, including a keyboard, mouse, audio device, and dual monitors, between two computers. HDMI + DisplayPort Connect an HDMI and a DisplayPort monitor to this KVM switch, both supporting resolutions up to 4K 60Hz for high-definition content without the need for adapters. The HDMI port is ideal for connecting to a wide range of devices, including TVs, monitors, and projectors, while the DisplayPort port is ideal for high-performance monitors. Easily Share USB Devices The USB 3.0 hub provides high-speed data transfer over two USB 3.0 ports for devices such as external SSDs and flash drives. It also includes two dedicated USB HID ports for a keyboard and mouse. No Drivers or Software Required The TAA-compliant KVM switch offers BIOS/UEFI control and works with any operating system, including Windows, macOS, ChromeOS, and Linux, without requiring any software. It is compatible with all hardware platforms, such as Intel, AMD, and Apple. The KVM switch can be controlled via push-buttons or hotkeys, with an audible buzzer providing confirmation. LEDs offer quick visual port selection status, and you can listen to audio from one computer while controlling another. Reliable Performance The durable design features a steel housing that helps prevent Electro-Magnetic Interference (EMI), enhancing the stability and reliability of the KVM. Its sturdy construction makes it ideal for installation in various environments, and it provides 8kV air and 6kV contact ESD protection. More from the Manufacturer |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Name | KVM Switchbox |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | P2ADDH462-KVM-SWITCH |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Features | LED Indicator |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information