Startech
StarTech 20in [0.5m] Premium Certified HDMI 2.0 Cable HDMMV50CM
- SKU:
- 18948807
- MPN:
- 262206
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:50:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $17.97 each 17.97 |
| Buy 3 | and pay only $16.32 each 16.32 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $15.29 each 15.29 |
| Buy 10 - 15 | and pay only $12.82 each 12.82 |
| Buy 16 or above | and pay only $12.38 each 12.38 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:50:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 20 in. (50 cm) Premium High-Speed HDMI 2.0 Certified Cable is built to endure cable stress. Tested to endure strenuous wear and tear, this durable cable is a must-have for both business and consumer applications.
Experience Expanded Bandwidth With HDMI 2.0
This high performance 4K cable supports resolutions of up to 4K at 60Hz (3840x2160p) and bandwidths of up to 18Gbps. It also supports HDR10 (High Dynamic Range) and Dolby Vision, for higher contrast ratios and vivid colors.
In addition, ARC (Audio Return Channel) features up to 32 uncompressed 5.1 and 7.1 digital audio channels to support DTS-HD Master Audio™; DTS:X®; Dolby® TrueHD, and Dolby Atmos®; for high quality sound.
With high resolutions, increased speeds, sharper images, and crystal-clear audio, you can expect enhanced audio/video experience. The cable will provide the very best HDMI 4K performance. It's the perfect cable for creating the ultimate home theater or for providing lifelike digital signage.
This cable works with all 4K compatible devices and is also backward compatible with previous HDMI specifications.
HDMI Premium Certified Cable
The cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by an HDMI Authorized Test Center, to ensure it supports high-bandwidth enabled features. An EMI test is performed to ensure minimal interference to surrounding wireless signals.
Cable Key Features
Aluminum-mylar foil with braided shielding improves Electromagnetic Interference (EMI) protection. Durable and supple TPE jacket and strain reliefs (TPE is non-toxic & halogen free for environmental sustainability).
Connector Key Features
Corrosion-resistant gold-plated connectors ensure premium video quality and enhanced reliability. Tested to withstand 10 000+ insertions.
HDMMV50CM is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
Features
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| Product Color |
|
| Contact Material | Aluminum |
| Color Family | Dual Color |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Shipping Width | 8.70" |
| Material Details | <p>TPE - Liner<br />TPE - jacket</p> |
| Shipping Height | 1.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 20 in. (50 cm) Premium High-Speed HDMI 2.0 Certified Cable is built to endure cable stress. Tested to endure strenuous wear and tear, this durable cable is a must-have for both business and consumer applications. Experience Expanded Bandwidth With HDMI 2.0 This high performance 4K cable supports resolutions of up to 4K at 60Hz (3840x2160p) and bandwidths of up to 18Gbps. It also supports HDR10 (High Dynamic Range) and Dolby Vision, for higher contrast ratios and vivid colors. In addition, ARC (Audio Return Channel) features up to 32 uncompressed 5.1 and 7.1 digital audio channels to support DTS-HD Master Audio™; DTS:X®; Dolby® TrueHD, and Dolby Atmos®; for high quality sound. With high resolutions, increased speeds, sharper images, and crystal-clear audio, you can expect enhanced audio/video experience. The cable will provide the very best HDMI 4K performance. It's the perfect cable for creating the ultimate home theater or for providing lifelike digital signage. This cable works with all 4K compatible devices and is also backward compatible with previous HDMI specifications. HDMI Premium Certified Cable The cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by an HDMI Authorized Test Center, to ensure it supports high-bandwidth enabled features. An EMI test is performed to ensure minimal interference to surrounding wireless signals. Cable Key Features Aluminum-mylar foil with braided shielding improves Electromagnetic Interference (EMI) protection. Durable and supple TPE jacket and strain reliefs (TPE is non-toxic & halogen free for environmental sustainability). Connector Key Features Corrosion-resistant gold-plated connectors ensure premium video quality and enhanced reliability. Tested to withstand 10 000+ insertions. HDMMV50CM is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Video Cable |
| Product Name | Premium High-Speed HDMI Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HDMMV50CM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Cable Type | HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Cable Length | 1.64 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
Warranty Information