Startech
StarTech 50pc 10-32 Server Rack Cage Nuts and Screws w/Washers - Network/IT Rack Mount Hardware Kit - Clip/Captive Nuts & Bolts Black (239423)
- SKU:
- 18179145
- MPN:
- 239423
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $51.33 each 51.33 |
| Buy 3 | and pay only $47.61 each 47.61 |
| Buy 4 | and pay only $46.36 each 46.36 |
| Buy 5 or above | and pay only $45.61 each 45.61 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Versatile Mounting Options
This 50-pack of 10-32 cage nuts and screws are perfect to have on hand for installing rack mount hardware, such as your server, network or audio/video equipment. The design of the captive nuts makes for easy slide-on installation. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act, allowing government GSA Schedule purchases.
The bulk pack is also suitable for new server rack and cabinet setups - perfect for those times when you drop or misplace a nut or screw. The bulk package ensures that you have enough cage nuts and screws available for all of your square hole rack installations when you need them.
Durable Design
The steel server rack screws and cage nuts come in an all-black finish for a seamless look.
CABSCREW1032 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
Package Contents:
- 50 x 10-32 Cage Nuts
- 50 x 10-32 Screws
- 1 x Cage Nut Tool
Features
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/cabscrew1032_rohs.pdf
Package Contents:
- 50 x 10-32 Cage Nuts
- 50 x 10-32 Screws
- 1 x Cage Nut Tool
TAA Compliant:
Yes
Environmental Certification:
EU RoHS
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/cabscrew1032_rohs.pdf
Environmentally Friendly:
Yes
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 0.99 lb |
| Product Color | Matte Black |
| Height | 0.50" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.50" |
| Depth | 0.60" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Versatile Mounting Options This 50-pack of 10-32 cage nuts and screws are perfect to have on hand for installing rack mount hardware, such as your server, network or audio/video equipment. The design of the captive nuts makes for easy slide-on installation. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act, allowing government GSA Schedule purchases. The bulk pack is also suitable for new server rack and cabinet setups - perfect for those times when you drop or misplace a nut or screw. The bulk package ensures that you have enough cage nuts and screws available for all of your square hole rack installations when you need them. Durable Design The steel server rack screws and cage nuts come in an all-black finish for a seamless look. CABSCREW1032 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support. |
| Product Type | Screw |
| Product Name | Nut and Screw |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CABSCREW1032 |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Information | |
| Fastener Quantity |
|
| Fastener Type |
|
| Threads Per Inch (TPI) | 32 |
Warranty Information