Startech
StarTech Compact USB C to HDMI Adapter - 4K 30Hz USB Type-C to HDMI Video Display Converter w/ Keychain Ring- Thunderbolt 3 Compatible (240915)
- SKU:
- 18206348
- MPN:
- 240915
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/03/2026 05:45:07 AM PST
- Stock Update:
- 02/03/2026 05:45:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com Portable USB C to HDMI Adapter - Quick-Connect Keychain - 4K 30Hz USB Type C Video Converter- Built-in Flex Cable (CDP2HDFC)- THE STARTECH ADVANTAGE: StarTech offers a 3-year and free lifetime technical support on this USB C to HDMI adapter and has been the IT pros choice since 1985
- IDEAL FOR TRAVEL: This compact, lightweight USB C to HDMI converter fits in the palm of your hand or in your pocket, making it great for on the go, whether for work or play
- SUPPORTS UHD RESOLUTIONS: This USB C display adapter supports UHD resolutions up to 4K 30 Hz, so it can handle even resource-demanding applications
- STYLISH & DURABLE: With a matte black finish and a soft-touch housing for comfort and durability, this USB C monitor adapter is both functional and stylish
- CONVENIENT DESIGN: The removable keychain connector allows you to easily attach this USB 3. 1 Type C video adapter to your laptop or projector bag so youre always prepared
- Package Dimensions: 4.2 x 2.4 x 0.8 inches
- Item Weight: 0.64 ounces
This compact USB-C to HDMI adapter offers an ultra-portable solution for connecting your USB Type-C laptop or other device with a USB 3. 1 Type-C port to a 4K HDMI monitor or display. The adapter is equipped with a removable, quick-connect keychain ring that easily attaches to your laptop or projector bag, maximizing portability. | Perfect Travel Companion | This lightweight USB-C video converter can easily be taken with you wherever you go. It conveniently attaches to your carrying case and is small enough to fit in your pocket, making it ideal for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office or at home. | Keep Your Adapter with You | Avoid misplacing your display adapter with the attached keychain connector that securely snaps to your carrying case so you can always keep it with your devices; the keychain can easily be removed or reattached to the adapter so you can customize it to your preference and need. The adapter also features a built-in 1. 3 in. flex cable that has a folding design, adding to the compact form factor. | Plug-and-Play Connectivity | To ensure a hassle-free connection, this video adapter works with all your Mac and Windows USB Type-C devices and is also compatible with Thunderbolt 3. It requires no additional software or drivers, supporting true plug-and-play connectivity. CDP2HDFC is backed by a StarTech 3-year and free lifetime technical support.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Length | 1.3" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This compact USB-C™ to HDMI® adapter offers an ultra-portable solution for connecting your USB Type-C laptop or other device with a USB 3.1 Type-C port to a 4K HDMI monitor or display. The adapter is equipped with a removable, quick-connect keychain ring that easily attaches to your laptop or projector bag, maximizing portability. For added convenience, this USB-C adapter is also available with Mini DisplayPort, DisplayPort or VGA outputs. Perfect Travel Companion This lightweight USB-C video converter can easily be taken with you wherever you go. It conveniently attaches to your carrying case and is small enough to fit in your pocket, making it ideal for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office or road warriors who need to connect on the go. It's the perfect solution for: Delivering high-resolution presentations while in the office or traveling Connecting your smartphone or tablet to an HDMI monitor Hot-desking environments Keep Your Adapter with You Avoid misplacing your display adapter with the attached keychain that securely snaps to your carrying case so you can always keep it with your devices; the keychain can easily be removed or reattached to the adapter so you can customize it to your preference and need. The adapter also features a built-in 1.3 in. flex cable that has a folding design, adding to the compact form factor. Plug-and-Play Connectivity To ensure a hassle-free connection, this video adapter works with all your Mac and Windows® USB Type-C™ devices and is also compatible with Thunderbolt™ 3. It requires no additional software or drivers, supporting true plug-and-play connectivity. CDP2HDFC is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support. |
| Product Type | Video Adapter |
| Product Name | Portable USB-C to HDMI Adapter with QuickConnect Keychain |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CDP2HDFC |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI HDMI 1.4 Digital Audio/Video Female |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB 3.1 USB Male |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features |
|
| Adapter Type | HDMI/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
Warranty Information