Startech
StarTech 7 ft. CAT6 Cable - 10 Pack - BlueCAT6 Patch Cable - Snagless RJ45 Connectors - Category 6 Cable - 24 AWG [N6PATCH7BL10PK] (240920)
- SKU:
- 18206367
- MPN:
- 240920
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:08:50 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $48.66 each 48.66 |
| Buy 3 | and pay only $44.95 each 44.95 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $43.70 each 43.7 |
| Buy 6 or above | and pay only $42.87 each 42.87 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:08:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This CAT6 Ethernet cable bulk pack meets all Category 6 cable specifications, to deliver a reliable Gigabit network connection. Protect Your EquipmentThese CAT6 patch cables are built using 100% copper wire and are tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 Category 6 requirements. We don't use copper-clad aluminum (CCA) wire, which is subject to problems like weak power delivery, heat buildup, equipment damage and possibly fire. The 50-micron gold connectors deliver optimum conductivity and eliminate signal loss due to oxidation or corrosion. High-Quality Construction
Each CAT6 cable is manufactured using high-quality copper conductors and carefully constructed and tested to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. The patch cables are constructed with 24 AWG copper wire, to ensure peak performance for demanding Ethernet applications such as Power-over-Ethernet and 4K or 1080p video streaming. Easily Install Your Network Cables
For trouble-free cable runs, these durable cables feature snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break.
The CAT6 Ethernet cables also feature molded boots which offer strain relief by stopping the RJ45 connectors from bending at sharp angles. This reduces the risk of cable damage, which could decrease network connectivity and performance.
N6PATCH7BL10PK is backed by a StarTech.com lifetime warranty for guaranteed reliability.
Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/n6patch7bl10pk_weee.pdf
https://media.startech.com/cms/pdfs/n6patch7bl10pk_rohs.pdf
EU RoHS
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/n6patch7bl10pk_rohs.pdf
Yes
China
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/n6patch7bl10pk_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/n6patch7bl10pk_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/n6patch7bl10pk_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Color Family | Blue |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.23 lb |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Height | 18.11" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This CAT6 Ethernet cable bulk pack meets all Category 6 cable specifications, to deliver a reliable Gigabit network connection. Protect Your Equipment These CAT6 patch cables are built using 100% copper wire and are tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 Category 6 requirements. We don't use copper-clad aluminum (CCA) wire, which is subject to problems like weak power delivery, heat buildup, equipment damage and possibly fire. The 50-micron gold connectors deliver optimum conductivity and eliminate signal loss due to oxidation or corrosion. High-Quality Construction Each CAT6 cable is manufactured using high-quality copper conductors and carefully constructed and tested to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. The patch cables are constructed with 24 AWG copper wire, to ensure peak performance for demanding Ethernet applications such as Power-over-Ethernet and 4K or 1080p video streaming. Easily Install Your Network Cables For trouble-free cable runs, these durable cables feature snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. The CAT6 Ethernet cables also feature molded boots which offer strain relief by stopping the RJ45 connectors from bending at sharp angles. This reduces the risk of cable damage, which could decrease network connectivity and performance. N6PATCH7BL10PK is backed by a StarTech.com lifetime warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Network Cable |
| Product Name | 7 ft. CAT6 Ethernet Cable - 10-Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | N6PATCH7BL10PK |
| Packaged Quantity | 10 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Cable Type | Category 6 |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Device Supported | Network Device |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Cable Length | 7 ft |
| Features |
|
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Boot Type | Snagless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 7 ft. CAT6 Cable - 10 Pack - BlueCAT6 Patch Cable - Snagless RJ45 Connectors - Category 6 Cable - 24 AWG [N6PATCH7BL10PK] (240920)
$54.57