Startech
StarTech 1ft / 0.3m Power Adapter Cord - Heavy Duty NEMA-L5-20R to NEMA-5-20P - External Power Cable - 12 AWG Power Cord [PAC520PLR1] (244662)
- SKU:
- 18184413
- MPN:
- 244662
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:48:51 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.71 each 26.71 |
| Buy 3 | and pay only $24.14 each 24.14 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $23.11 each 23.11 |
| Buy 10 - 15 | and pay only $20.80 each 20.8 |
| Buy 16 or above | and pay only $20.32 each 20.32 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:48:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General InformationThis 1 ft. Power Adapter Cord features NEMA-L5-20R to NEMA-5-20P connectors, creating a high-power 20A connection for your Power Distribution Units.Reliable ConnectionFeaturing a twist locking NEMA-L5-20 receptacle and a NEMA-5-20P plug, this external 12 inch power cable ensures your equipment is securely connected to avoid accidental power loss or downtime. Built with a 12 AWG wire, the heavy-duty adapter provides a high-power connection to support your server room equipment or large server applications.Organize Your Power CablesThis one-foot extension cord provides additional length for connecting your powered devices, allowing for cleaner cable management.Constructed with high quality materials, the NEMA power cable has fully molded strain relief connectors providing a dependable connection.PAC520PLR1 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.Technical InformationConnector on First End: 1 x 3-pin NEMA 5-20R FemaleConnector on Second End: 1 x 3-pin NEMA L5-20P MaleDevice Supported: Power AdapterDevice Supported: PDUDevice Supported: ServerLocalization: North AmericaPower DescriptionVoltage Rating: 125 V ACCurrent Rating: 20 APhysical CharacteristicsColor: BlackCord Length: 1 ftMiscellaneousEnvironmentally Friendly: YesEnvironmental Certification: RoHSEnvironmental Certification: REACHEnvironmental Certification: WEEECountry of Origin: ChinaWarrantyLimited Warranty: Lifetime1FT PWR ADAPT CORD 12AWG NEMA-L5-20R TO NEMA-5-20P
Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/pac520plr1_weee.pdf
https://media.startech.com/cms/pdfs/pac520plr1_rohs.pdf
EU RoHS
https://media.startech.com/cms/pdfs/pac520plr1_rohs.pdf
Yes
Yes
China
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/pac520plr1_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/pac520plr1_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/pac520plr1_rohs.pdf
Environmentally Friendly:
Yes
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.38 lb |
| Cord Length | 1 ft |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 1 ft. Power Adapter Cord features NEMA-L5-20R to NEMA-5-20P connectors, creating a high-power 20A connection for your Power Distribution Units. Reliable Connection Featuring a twist locking NEMA-L5-20 receptacle and a NEMA-5-20P plug, this external 12 inch power cable ensures your equipment is securely connected to avoid accidental power loss or downtime. Built with a 12 AWG wire, the heavy-duty adapter provides a high-power connection to support your server room equipment or large server applications. Organize Your Power Cables This one-foot extension cord provides additional length for connecting your powered devices, allowing for cleaner cable management. Durable Design Constructed with high quality materials, the NEMA power cable has fully molded strain relief connectors providing a dependable connection. PAC520PLR1 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Name | 1 ft. Power Adapter Cord - NEMA-L5-20R to NEMA-5-20P |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PAC520PLR1 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-20R Female |
| First End Connector Type | NEMA 5-20R |
| Second End Connector Type | NEMA L5-20P |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA L5-20P Male |
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 227°F (108.3°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 1ft / 0.3m Power Adapter Cord - Heavy Duty NEMA-L5-20R to NEMA-5-20P - External Power Cable - 12 AWG Power Cord [PAC520PLR1] (244662)
$31.91