Startech
StarTech.com 20 Cable Raceway T Connector for CBMWWD1911 - Cable Management Accessories - 3 Way Raceway Fitting - Tee Type Connectors - UL (246714)
- SKU:
- 18192274
- MPN:
- 246714
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:45:55 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 03:45:55 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 20-pack of raceway T-bars works with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway system.
T-Branch Three Raceways Together at 90 Degree Angles
Use these cable raceway T-bars with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway to join three of them together and make a right-angle T-branch in your office or server room.
Industrial Strength
Made from sturdy self-extinguishing ABS that's also warp proof, these wiring duct connectors are UL approved with 94HB Flamability (Horizontal Burning) Rating.
Use in Combination with Other Raceway Accessories
Combine this coupler with other StarTech.com CBMWWD1911 raceway system accessories to give your cable management solution a finished look.
The Coupler (CBMWWD1911C) (20-Pack), joins two raceways together and extends the length of your raceway.
The End Piece (CBMWWD1911E) (20-Pack), cleanly caps off the end of your raceway.
The Inside Elbow (CBMWWD1911I), joins two raceways together inside of corners at 90 degree angle.
The Lateral Elbow (CBMWWD1911L), joins two raceways together and runs them up the wall at a 90 degree angle.
The Outside Elbow (CBMWWD1911O) (20-Pack), joins two raceways together around corners at a 90 degree angle.
These cable management raceway outside elbows are TAA compliant and backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.
More from the Manufacturer
Features
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
StarTech CBMWWD3211 Cable Raceway
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Weight (Approximate) | 0.20 oz |
| Length | 1.80" |
| Product Color | White |
| Height | 0.50" |
| Color Family | White |
| Width | 2.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 20-pack of raceway T-bars works with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway system. T-Branch Three Raceways Together at 90 Degree Angles Use these cable raceway T-bars with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway to join three of them together and make a right-angle T-branch in your office or server room. Industrial Strength Made from sturdy self-extinguishing ABS that's also warp proof, these wiring duct connectors are UL approved with 94HB Flamability (Horizontal Burning) Rating. Use in Combination with Other Raceway Accessories Combine this coupler with other StarTech.com CBMWWD1911 raceway system accessories to give your cable management solution a finished look. The Coupler (CBMWWD1911C) (20-Pack), joins two raceways together and extends the length of your raceway. The End Piece (CBMWWD1911E) (20-Pack), cleanly caps off the end of your raceway. The Inside Elbow (CBMWWD1911I), joins two raceways together inside of corners at 90 degree angle. The Lateral Elbow (CBMWWD1911L), joins two raceways together and runs them up the wall at a 90 degree angle. The Outside Elbow (CBMWWD1911O) (20-Pack), joins two raceways together around corners at a 90 degree angle. These cable management raceway outside elbows are TAA compliant and backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Name | 20 Pack Cable Raceway T Connector for CBMWWD1911 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CBMWWD1911T |
| Packaged Quantity | 20 / Pack |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Tee Fitting |
Warranty Information