Startech
StarTech 8-Port PCI Express RS232 Serial Adapter Card - PCIe to Serial DB9 RS232 Controller Card - 16C1050 UART - 15kV ESD - Win/Linux (247272)
- SKU:
- 18212762
- MPN:
- 247272
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 03:09:27 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $207.80 each 207.8 |
| Buy 3 or above | and pay only $200.32 each 200.32 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 03:09:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech 8-Port PCI Express RS232 Serial Adapter Card - PCIe RS232 Serial Card - 16C1050 UART - Multiport Serial DB9 Controller/Expansion Card - 15kV ESD Protection - Windows & Linux (PEX8S1050)- 8 PORT SERIAL CARD: Serial controller card w/ 16C1050 UART based on the Systembase SB16C1058PCI, w/15kV ESD, 8x DB9 ports, bi-directional RS232 speeds up to 921.6Kbps per port & 256 byte FIFO buffer
- OPTIONAL CONFIGURABLE POWER: Multiport serial card provides 12v/5v, or none on pin 9 w/up to 3A total shared; 18"/48cm DB62 to 8x DB9 breakout cable incl; Hex nuts incl for opt screw/nut DB9 interface
- COMPATABILITY: Full profile PCI-e 1x card and fully compliant w/ PCI Express Base Specifications, Revision 1.0a/1.1; Supports Windows (incl. XP and up) and Linux; For standard profile desktop/servers
- VERSATILE APPLICATIONS: PCI Express RS232 serial adapter card for within point of sale terminals, PLCs, control/automation in factories, scientific sensors, medical equipment, scanners, oscilloscope
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals choice for over 30 years; PCIe RS232 Serial expansion card is backed for life by StarTech.com, incl. free 24/5 North America based multi-lingual tech support
- Brand: StarTech
- Item Weight: 1.48 pounds
- Package Dimensions: 11.42 x 7.48 x 2.56 inches
- Manufacturer: STARTECH.COM
Add eight RS-232 DB9 serial ports to your desktop computer, through a PCIe expansion card slots. This PCI express serial card, with 8-port breakout cable, provides you with multiple ports to connect a wide variety of serial peripherals, at speeds of up to 921.4Kbps. Connect your Peripherals with 8 Serial Ports The PCI express serial port card makes it easy to add serial ports to connect your peripherals including printers, scanners, credit/debit card readers, PIN pads and modems, industrial controls and more. The 8 port PCIe serial card includes a breakout cable - with 8 DB9 connectors. Maximum Compatibility With broad OS support, including for Windows and Linux, this PCI Express card is easy to integrate into mixed environments. PEX8S1050?is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
Package Contents:
- PCIe Serial Card
- 1 x DB62 to 8 Port DB9
- Breakout Cable
- 1 x Quick Start Guide
- 8 x Optional DB9 Connector Hex Nut Pairs
Features
- PCIe Serial Card
- 1 x DB62 to 8 Port DB9
- Breakout Cable
- 1 x Quick Start Guide
- 8 x Optional DB9 Connector Hex Nut Pairs
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 2.60 oz |
| Product Color | Yellow |
| Height | 4.7" |
| Color Family | Yellow |
| Width | 0.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Serial Ports | 1 |
| Ports Expandability | 8 x DB-9 RS-232 - Serial, Via Cable |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Add eight RS-232 DB9 serial ports to your desktop computer, through a PCIe expansion card slots. This PCI express serial card, with 8-port breakout cable, provides you with multiple ports to connect a wide variety of serial peripherals, at speeds of up to 921.4Kbps. Connect your Peripherals with 8 Serial Ports The PCI express serial port card makes it easy to add serial ports to connect your peripherals including printers, scanners, credit/debit card readers, PIN pads and modems, industrial controls and more. The 8 port PCIe serial card includes a breakout cable - with 8 DB9 connectors. Windows Only This PCI Express card is only compatible with Windows and Windows server. More from the Manufacturer |
| Product Type | Multiport Serial Adapter |
| Product Name | PCIe Serial Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PEX8S1050 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Host Interface | PCI Express 1.0a x1 |
| Maximum Data Transfer Rate | 921.40 kbit/s |
| UART Type | 16C1050 |
| Platform Supported |
|
Warranty Information