Startech
StarTech Heavy Duty Casters for Server Racks/Cabinets RKCASTER2
- SKU:
- 18273385
- MPN:
- 253922
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:49:45 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $69.36 each 69.36 |
| Buy 3 - 16 | and pay only $67.45 each 67.45 |
| Buy 17 or above | and pay only $65.27 each 65.27 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:49:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com Heavy Duty Casters for Server Racks/Cabinets, Set of 4 Universal M6 2-inch Swivel Caster Kit, 45x75mm Pattern, Replacement Caster Wheels for 4 Post Racks, Steel/Plastic - 4-Pack Rolling Caster Kit (RKCASTER2) rack casters kitKey Features and Benefits:2-inch caster wheelsFour-pack of universal swivel casters can be used as replacements on portable/mobile 4-post racks such as RK1833BKM, RK2433BKM, RK4242BK24 or to convert a floor rack to a rolling rack when casters are not included.Heavy-duty load capacityTested to 1.6 times their rated load capacity to ensure performance, these heavy-duty casters/wheels, can individually support up to a stationary load of 550 lbs. (250 kg) or a rolling load of 165 lbs. (75 kg).45mm x 75mm bolt patternThis caster kit can be used on any rack with a 45mm x 75mm bolt pattern to replace damaged casters and upgrade a floor rack to a rolling rack for additional mobility.Whats Included:4 Casters18 M6 Screws18 Washers18 M6 Nuts
Package Contents:
- 4 x Casters
- M6 Screws
- Washers
- M6 Nuts
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- 4 x Casters
- M6 Screws
- Washers
- M6 Nuts
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |
| Length | 3.6" |
| Product Color |
|
| Height | 2.9" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This set of four M6 2-inch casters, while designed for StarTech.com racks, can be added to the bottom of any server equipment rack, network rack, A/V rack, etc. with a 45mm x 75mm bolt pattern. Ideal for replacing damaged casters or upgrading a standing rack to a rolling rack for additional mobility. RKCASTER2 is backed by a lifetime warranty and free technical support. Replacement Casters For: 4POSTRACK12U 4POSTRACK25U RK1233BKM RK1833BKM RK2433BKM RK2537BKM RK4242BK24 Optional Casters For RK1224WALHM RK1232WALHM RK1520WALHM RK2620WALHM RK616WALM RK9WALM RK4242BK30 More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Caster |
| Product Name | Wheel/Caster Set |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RKCASTER2 |
| Packaged Quantity | 4 / Set |
| Product Information | |
| Maximum Load Capacity | 552.50 lb |
| Application/Usage | Server Rack/Cabinet |
| Features |
|
| Diameter | 2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech Heavy Duty Casters for Server Racks/Cabinets RKCASTER2
$74.39