Startech
StarTech Thunderbolt 3 Dock w/USB-C Host Compatibility - Dual 4K 60Hz DP 1.4 or HDMI TB3/USB-C Docking Station - 1x 8K - 96W PD/5xUSB (255257)
- SKU:
- 18041318
- MPN:
- 255257
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:40:40 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $186.00 each 186 |
| Buy 4 or above | and pay only $178.52 each 178.52 |
- Stock Update:
- 03/28/2026 06:40:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A high-performance Thunderbolt™ 3 Certified docking station with USB Type-C® compatibility featuring dual monitor 4K 60Hz DSC support from either dual DisplayPort or dual HDMI 2.0 video outputs, 96W Power Delivery (100W peak power), 5x USB 3.2 Hub with 2x BC 1.2 fast charging ports, gigabit Ethernet & headset ports.
Flexible Dual Display Outputs
This universal docking station features both dual DisplayPort 1.4 (Single 8K30 on HBR3 host) and dual HDMI video outputs that can be configured in three different ways:
DisplayPort + DisplayPort HDMI + HDMI DisplayPort + HDMIResolutions and video outputs are host-dependent.
Host Output
DSC Status
Single Video
Dual Video Thunderbolt with DP 1.4 (nVidia Graphics)
Off
8K (7680 x 4320) @ 30Hz (DP Only) n/a Thunderbolt with DP 1.4 (nVidia Graphics)
Off
n/a 2x 4K (3840x2160) @60Hz Thunderbolt with DP 1.4 (nVidia Graphics) On 4K (3840x2160) @144Hz n/a Thunderbolt with DP 1.4 (nVidia Graphics) On n/a 2x 4K (3840x2160) @60Hz Thunderbolt with DP 1.4 (Intel Graphics) n/a 5K (5120x2880) @60Hz (DP Only) n/a Thunderbolt with DP 1.4 (Intel Graphics) n/a n/a 2x 4K (3840x2160) @60Hz Thunderbolt with DP 1.2 n/a 4K (3840x2160) @60Hz n/a Thunderbolt with DP 1.2 n/a n/a 2x 4K (3840x2160) @60Hz USB Type-C DP Alternate Mode DP 1.4 Off
4K (3840x2160) @30Hz n/a USB Type-C DP Alternate Mode DP 1.4 Off n/a 2x QHD (2560x1440) USB Type-C DP Alternate Mode DP 1.4 On 5K (5120x2880) @60Hz (DP Only) n/a USB Type-C DP Alternate Mode DP 1.4 On n/a 2x 4K (3840x2160) @60Hz USB Type-C DP Alternate Mode DP 1.2 n/a 4K (3840x2160) @30Hz n/a USB Type-C DP Alternate Mode DP 1.2 n/a n/a 2x 1080p (1920x1080) @ 60Hz
More Downstream USB Ports
Featuring an integrated USB 3.2 hub, this docking station has 5 downstream USB ports:
Front Facing:
- 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gbps) with 15W (3A, 5V) Charging
- 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10 Gbps) with B.C. 1.2 Fast-Charging
Back Facing:
- 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps)
- 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gbps)
Easy to Set Up & Manage
This universal Thunderbolt 3 / USB-C Dock has an automatic driver setup and includes a longer 0.8 meter (2.6 ft) Thunderbolt 3 host cable, front-facing TB3/USB-C host port, front-facing LED indicator, mounting holes for the optional bracket, k-slot for security lock & MAC address changer utility.
Connected Device Transparency with the StarTech.com MAC Address Changer Utility
The TB3CDK2DH includes a free Windows® application that enables you to better manage your enterprise network security. When you connect to your network through the ethernet port of the dock, the computer's MAC address is typically not broadcast to the network, as your network only sees the MAC address of the docking station. However, the StarTech.com MAC Address Changer or Cloning software enables the USB-C dock to use MAC address spoofing of the connected Windows laptop rather than the MAC address of the dock itself. This ensures your network administrators have full visibility of each device on the network and can monitor and limit activity accordingly. To request access to our MAC Address Changer utility, please contact our Technical Support Department by phone, live chat, or e-mail.
TB3CDK2DH is backed by a StarTech.com three-year warranty and free lifetime technical support.
Package Contents:
- Docking Station
- Universal Power Adapter
- Power Cords (NA/JP, ANZ)
- Thunderbolt 3 Host Cable (80 cm)
- User Manual
Features
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/tb3cdk2dh_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/tb3cdk2dh_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/tb3cdk2dh_weee.pdf
Package Contents:
- Docking Station
- Universal Power Adapter
- Power Cords (NA/JP, ANZ)
- Thunderbolt 3 Host Cable (80 cm)
- User Manual
Compatibility:
Kensington Security Slot:
Yes
Brand Compatibility:
Apple
Dell
HP
Lenovo
Country of Origin:
Malaysia
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 96 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Length | 3.1" |
| Product Color |
|
| Height | 1.20" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 8.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 96W |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 2 x USB-C (USB 3.1 Gen 2) |
| Audio Line Out | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| USB Type-C | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Host Interface | Thunderbolt |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | A high-performance Thunderbolt™ 3 Certified docking station with USB Type-C compatibility featuring dual monitor 4K 60Hz DSC support from either dual DisplayPort or dual HDMI 2.0 video outputs, 96W Power Delivery (100W peak power), 5x USB 3.2 Hub with 2x BC 1.2 fast charging ports, Gigabit Ethernet (PXE Boot/Wake-on-LAN) & headset ports. Flexible Dual Display Outputs This universal docking station features both dual DisplayPort 1.4 (Single 8K30 on HBR3 host) and dual HDMI video outputs that can be configured in three different ways: DisplayPort + DisplayPort HDMI + HDMI DisplayPort + HDMI Resolutions and video outputs are host-dependent. More Downstream USB Ports Featuring an integrated USB 3.2 hub, this docking station has 5 downstream USB ports: Front Facing: 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gbps) with 15W (3A, 5V) Charging 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10 Gbps) with B.C. 1.2 Fast-Charging Back Facing: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gbps) Easy to Set Up & Manage This universal Thunderbolt 3 / USB-C Dock has an automatic driver setup and includes a longer 2.6ft (0.8m) Thunderbolt 3 host cable, front-facing TB3/USB-C host port, front-facing LED indicator, mounting holes for the optional bracket, k-slot for security lock & MAC address changer utility. Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes: Advanced Windows Layout Utility: To setup and save custom windows layouts. Mac Address Pass-Through Utility: To improve network security. USB Event Monitoring Utility: To track and log connected USB devices Wi-Fi Auto Switch Utility: Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN. For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.StarTech.com/Connectivity-Tools More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking station |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | TB3CDK2DH |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Management Features | MAC Address Pass-through |
| Cable Length | 2.60 ft |
| Features | Security Lock |
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information