Startech
StarTech 2 Port Quad Monitor DisplayPort KVM Switch 4K 60Hz UHD HDR SV231QDPU34K
- SKU:
- 18370722
- MPN:
- 256817
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:16:48 AM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:16:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 2-port KVM switch combines 4K (60Hz) digital display capabilities with control of two connected computers.
4K 60Hz Picture and Full Audio Support
The DisplayPort KVM switch supports resolutions up to 4K at 60Hz and drives four large monitors at the full 4K resolution. Includes USB emulation for faster switching times to avoid disrupting your workflow. With support for digital audio (with supporting displays and sources) and separate 3.5 mm stereo audio, the DisplayPort 1.2 KVM switch delivers full audio compatibility.
Integrated USB Hub
The integrated USB 3.0 hub shares two peripherals (in addition to keyboard and mouse) among attached computers as if they were directly connected to your host computer, eliminating the cost of duplicate devices such as printers and scanners.
Windows; Mac & Linux Compatible
While supporting Windows, this DP KVM switch is also compatible with Mac and Linux operating systems.
Easy to Operate
The front-panel pushbuttons make it easy to switch between systems and activate the auto-scan feature. The hotkey functionality makes accessing each system quickly, while a buzzer sound confirms the switch.
StarTech.com offers a wide selection of high-quality KVM switches and KVM-related products to help you access your systems more efficiently without the expense and clutter of extra keyboards, mice, and monitors. This 2-port DisplayPort KVM switch is backed by a 2-year warranty and free lifetime technical support.
Package Contents:
- KVM Switch
- Universal Power Adapter (NA/JP, EU, UK, NZ)
- Rubber Feet
- Quick-Start Guide
Features
- KVM Switch
- Universal Power Adapter (NA/JP, EU, UK, NZ)
- Rubber Feet
- Quick-Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Power Plug Type | Type M |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 2.12 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.1" |
| Depth | 17.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 8 |
| Number of DisplayPorts | 12 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 2-port KVM switch combines 4K (60Hz) digital display capabilities with control of two connected computers.4K 60Hz Picture and Full Audio SupportThe DisplayPort KVM switch supports resolutions up to 4K at 60Hz and drives four large monitors at the full 4K resolution. Includes USB emulation for faster switching times to avoid disrupting your workflow. With support for digital audio (with supporting displays and sources) and separate 3.5 mm stereo audio, the DisplayPort 1.2 KVM switch delivers full audio compatibility.Integrated USB Hub The integrated USB 3.0 hub shares two peripherals (in addition to keyboard and mouse) among attached computers as if they were directly connected to your host computer, eliminating the cost of duplicate devices such as printers and scanners.Windows; Mac & Linux CompatibleWhile supporting Windows, this DP KVM switch is also compatible with Mac and Linux operating systems.Easy to OperateThe front-panel pushbuttons make it easy to switch between systems and activate the auto-scan feature. The hotkey functionality makes accessing each system quickly, while a buzzer sound confirms the switch.StarTech.com offers a wide selection of high-quality KVM switches and KVM-related products to help you access your systems more efficiently without the expense and clutter of extra keyboards, mice, and monitors. This 2-port DisplayPort KVM switch is backed by a 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Name | KVM Switch |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SV231QDPU34K |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Warranty Information