Startech
StarTech USB C to HDMI Adapter Dongle USBCHDMICDP2HD4K60
- SKU:
- 18461930
- MPN:
- 257684
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/27/2026 11:51:07 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.93 each 24.93 |
| Buy 3 | and pay only $22.95 each 22.95 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $21.60 each 21.6 |
| Buy 10 - 56 | and pay only $19.22 each 19.22 |
| Buy 57 or above | and pay only $18.14 each 18.14 |
- Stock Update:
- 03/27/2026 11:51:07 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com USB C to HDMI Adapter - 4K 60Hz Video, HDR10 - USB-C to HDMI 2.0b Adapter Dongle - USB Type-C DP Alt Mode to HDMI Monitor/Display/TV - USB C to HDMI Converter (USBC-HDMI-CDP2HD4K60)- PERFORMANCE: USB-C to HDMI 2.0b adapter w/ HDR10 supports UHD 4K 60Hz video (4096x2160 & 3840x2160), 1080p, DP 1.4 Alt Mode, HBR3, 18Gbps, 2ch Audio, HDCP 2.2 | Color spacing supporting RGB 8/10bit & YCbCr 4:4:4 8/10 bit chroma subsampling
- CONTENT CREATION: HDR10 produces lifelike images with a higher contrast-ratio on HDMI 2.0b displays, making it ideal for creative professionals; use the USB-C to HDMI adapter to connect an HDMI monitor or TV, or add a secondary display to your workstation
- HOST COMPATIBILITY: USB C to HDMI converter works with Dell XPS, Precision, Latitude, Lenovo ThinkPad X1 Carbon, Surface Laptop 3, Pro 7, MacBook Pro/Air (Intel Processor & M1 Chip), iPad Pro, HP EliteBook, Chromebook, Samsung S20/S21 & Note20 (DEX mode)
- DISPLAY COMPATIBILITY: Display adapter is tested at 4K60Hz w/ HDR on HDMI monitors, TVs & projectors incl. brands Dell, Asus, Acer, BenQ, LG, Samsung, Sharp, Sony & Epson | Supports Dolby Vision & Atmos | Supports ultrawide displays up to 3440x1440 60Hz
- EASY TO USE: USBC to HDMI dongle works w/ USB Type-C DP Alt Mode or Thunderbolt 3 devices and is OS independent; Slim HDMI connector w/ EMI shielding to protect from line noise/distortion; USB C male to HDMI female; Tested with HDMI cables up to 23ft (7m)
- Product Dimensions: 1.7 x 0.9 x 0.4 inches
- Item Weight: 0.64 ounces
Usb C To Hdmi Adapter 4K 60Hz
Features
Device Supported:
Notebook
Tablet
Digital Signage Display
Projector
Smartphone
Monitor
TV
MacBook Air
MacBook Pro
Compatibility:
- Dell - XPS / Pro / Max Notebook
- Lenovo ThinkPad X1 / X9 / T and P Series,
- Microsoft - Surface Laptop / Pro, Copilot+ PC,
- Snapdragon - X
- HP - EliteBook,Zbook,Chromebook,
- Apple - MacBook Air/Pro, iPad Pro, iPhone 15/16
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.60 oz |
| Length | 1.7" |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.4" |
| Color Family | Gray |
| Width | 0.9" |
| Material Details | <p>High-impact Plastic - Shell</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This adapter is a practical solution for ultra-slim USB Type-C laptops and tablets that don't include HDMI ports, an increasingly common challenge in today's mobile work environments. 4K 60Hz with HDR The USB-C video adapter is fully compatible with your HDMI 2.0b equipment, supporting resolutions up to 4K 60Hz (3840 X 2160) and bandwidths up to 18Gbps. It delivers 4:4:4 chroma subsampling for accurate color reproduction and sharp image fidelity. Backward compatibility ensures smooth integration with earlier HDMI versions. Enjoy enhanced contrast, brightness, and color accuracy thanks to High Dynamic Range (HDR) support, enabling more vivid and true-to-life visuals in digital signage, video conferencing, or high-resolution presentations. Built for Business Durability Designed for daily use, this compact lightweight adapter features a metal inner housing for EMI shielding on the USB-C connector, a high-impact plastic shell for durability, and a heavy-duty cable with molded strain relief for long-term reliability. Notes: To achieve HDR, your USB-C port must support DisplayPort 1.4 and your display must support HDMI 2.0b. NVIDIA graphics adapters may not support 4:4:4 chroma subsampling. More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | HDMI/USB-C Audio/Video Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USBC-HDMI-CDP2HD4K60 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI HDMI 2.0b Digital Audio/Video Female |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB Male |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features |
|
| Cable Length | 5.10" |
| Adapter Type | HDMI/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 4096 x 2160 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech USB C to HDMI Adapter Dongle USBCHDMICDP2HD4K60
$30.54