Startech
StarTech USB C Multiport Adapter DKT31CHPD3
- SKU:
- 18554494
- MPN:
- 259649
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:17:13 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $47.14 each 47.14 |
| Buy 3 | and pay only $43.52 each 43.52 |
| Buy 4 | and pay only $42.31 each 42.31 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $41.57 each 41.57 |
| Buy 7 or above | and pay only $40.74 each 40.74 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:17:13 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This USB-C multiport adapter with support for 4K 60Hz HDMI® (HDR) turns your MacBook Pro, Dell XPS, or other USB-C™ laptops or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C multiport adapter provides 4K HDMI video output, a USB 3.1 Gen 2 Type-A (10Gbps) port (supporting BC 1.2/7.5W device charging), a USB 3.1 Gen 2 Type-C (10Gbps) port, and an additional USB 3.1 Gen 2 Type-C port that can also be used as a 100W PD 3.0 pass through port - all through one connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3/4™ port. Plus, it offers advanced charging through USB Power Delivery 3.0 and an extra-long attached 10-inch (25 cm) host cable for an extended reach to offer more set up flexibility.
USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) is also known as USB 3.2 Gen 2x1 (10Gbps).
Enhance Productivity
The portable docking station connects your laptop to a 4K 60Hz HDMI monitor (4096 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an ultra-wide monitor with resolutions up to 3440x1440 60Hz.
DP Alt Mode Required Maximum Resolution DP 1.2 Alternate Mode Up to 4K 30Hz DP 1.4 Alternate Mode Up to 4K 60HzConnect Your Devices
The USB-C to USB 3.1 Gen 2 hub gives you a USB-A (10Gbps) port, and a USB-C (10Gbps) port to connect your USB devices. Plus, when using the multifunction adapter without a power adapter connected, the additional USB-C port, that the power adapter connects to, can be used as a USB-C (10Gbps) peripheral port.
Easy Portability
For mobile use, the USB-C adapter can operate with bus-power alone, or with a USB-C power adapter for laptop and BC 1.2 peripheral charging. The docking station is lightweight and fits easily into a laptop bag for on-the-go travel use in your office, home office and shared work spaces.
Charge Your Laptop and Peripherals
With support for USB PD 3.0 (up to 100W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data and video disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
-
Advanced Windows Layout Utility: To setup and save custom windows layouts.
-
USB Event Monitoring Utility: To track and log connected USB devices
Package Contents:
- Docking Station
- Quick-Start Guide
Features
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/dkt31chpd3_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/dkt31chpd3_rohs.pdf
Package Contents:
- Docking Station
- Quick-Start Guide
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/dkt31chpd3_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Compatibility:
Mini dock is compatible with USB-C laptops, Ultrabooks & Chromebooks, plus Thunderbolt 3/4 laptops from HP, Dell, Lenovo, MacBooks (Intel processor and M1 chip), and Surface; works w/ Windows, macOS, iPadOS, Android, Linux & Chrome OS
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Brand Compatibility:
HP
Dell
Lenovo
Apple
Microsoft
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 1.80 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.60" |
| Color Family | Gray |
| Width | 3.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | USB 3.1 Gen 2 USB Type-C (24 pin, 10 Gbps), USB 3.1 Gen 2 USB Type-C (Power Delivery + Data, 24 Pin, 10 Gbps), USB 3.1 Gen 2 USB Type-C (24 pin, 10 Gbps) |
| HDMI Version | 2.0b |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This USB-C multiport adapter with support for 4K 60Hz HDMI® (HDR) turns your MacBook Pro, Dell XPS, or other USB-C™ laptops or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C multiport adapter provides 4K HDMI video output, a USB 3.1 Gen 2 Type-A (10Gbps) port (supporting BC 1.2/7.5W device charging), a USB 3.1 Gen 2 Type-C (10Gbps) port, and an additional USB 3.1 Gen 2 Type-C port that can also be used as a 100W PD 3.0 pass through port - all through one connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3/4™ port. Plus, it offers advanced charging through USB Power Delivery 3.0 and an extra-long attached 10-inch (25 cm) host cable for an extended reach to offer more set up flexibility. USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) is also known as USB 3.2 Gen 2x1 (10Gbps). Enhance Productivity The portable docking station connects your laptop to a 4K 60Hz HDMI monitor (4096 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an ultra-wide monitor with resolutions up to 3440x1440 60Hz. DP Alt Mode Required Maximum Resolution DP 1.2 Alternate Mode Up to 4K 30Hz DP 1.4 Alternate Mode Up to 4K 60Hz Connect Your Devices The USB-C to USB 3.1 Gen 2 hub gives you a USB-A (10Gbps) port, and a USB-C (10Gbps) port to connect your USB devices. Plus, when using the multifunction adapter without a power adapter connected, the additional USB-C port, that the power adapter connects to, can be used as a USB-C (10Gbps) peripheral port. Easy Portability For mobile use, the USB-C adapter can operate with bus-power alone, or with a USB-C power adapter for laptop and BC 1.2 peripheral charging. The docking station is lightweight and fits easily into a laptop bag for on-the-go travel use in your office, home office and shared work spaces. Charge Your Laptop and Peripherals With support for USB PD 3.0 (up to 100W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data and video disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power). Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes: Advanced Windows Layout Utility : To setup and save custom windows layouts. USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking Station |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | DKT31CHPD3 |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information