Startech
StarTech 6 ft Standard Computer Power Cord (PXT10110PK)
- SKU:
- 18581313
- MPN:
- 260204
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:11:16 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $71.37 each 71.37 |
| Buy 3 or above | and pay only $69.12 each 69.12 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:11:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
- Replace worn-out or missing computer power cords - Plugs monitor or PC or laser printer or scanner into a grounded power outlet - 18AWG wire is rated to carry 125V at 10A - Universal power cord with fully molded strain relief connectors - 6ft (length measured from mold to mold excluding the prongs on the male end) Computer Power Cord/Monitor Power Cord/5-15P Power Cord/6 ft PC Power Cable/C13 to 5-15P/NEMA5-15P to C13/Power cable - Guaranteed reliability with StarTech.com Lifetime warrantyFeatures
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.30 lb |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The 10 pack 6 ft universal computer power cord lets you plug a monitor, PC, or laser printer into a grounded power outlet. Note: The The length is measured from mold to mold, excluding the prongs on the male end Backed by StarTech.com's lifetime warranty, this high quality NEMA5-15P to C13 computer power cable is constructed to provide a durable, reliable connection. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | 6 ft Standard Computer Power Cord - NEMA5-15P to C13 - 10 Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PXT10110PK |
| Packaged Quantity | 10 |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Device Supported |
|
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 6 ft Standard Computer Power Cord (PXT10110PK)
$77.68