Startech
StarTech 6ft [1.8m] HDMI to DVI Cable HDMIDVIMM610PK
- SKU:
- 18895461
- MPN:
- 261202
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 06:16:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $58.73 each 58.73 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 06:16:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 6ft (1.8m) HDMI to DVI Cable, DVI-D to HDMI Display Cable (1920x1200p), 10 Pack, Black, 19 Pin HDMI to DVI-D Cable Adapter M/M, Digital Monitor Cable, DVI to HDMI Cord (HDMIDVIMM610PK)- HDMI TO DVI CABLE: 10 Pack 6ft (1.8 m) HDMI male to DVI-Digital (19-pin) male cable supports Full HD 1920x1200p, 60Hz/1080p, Single link, 3.9 Gbps bandwidth, 24 Bpp (RGB) color depth
- DURABLE: Full HD high speed fully molded cable with durable PVC jacket for high strength and reliability; Flexible PVC strain relief prevents fraying or damage due to repetitive bending or rough usage; Ideal for Commercial environments
- QUALITY CONSTRUCTION: 28AWG wire with gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- APPLICATIONS: This cable connects HDMI devices such as laptops and desktops to your DVI-Digital monitor/DVI display/projector; Ideal for viewing on larger screens; works with Samsung/Dell/HP/Acer/LG monitors
- SPECS: 6 ft (1.8 m) | Black | HDMI (19-pin) Male to DVI-Digital (19-pin) Male | Gold-plated connectors | 28 AWG | 0.3" (7.3mm) OD | PVC Jacket | EMI Shield: Al-Mylar foil with Copper Braid | 10 Pack
- Product Dimensions: 68.8 x 1.6 x 0.6 inches
- Item Weight: 3.45 pounds
Features
End of Life Manual Availability:
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmidvimm610pk_weee.pdf
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmidvimm610pk_rohs.pdf
EU RoHS
Yes
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmidvimm610pk_rohs.pdf
Yes
China
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmidvimm610pk_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmidvimm610pk_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/hdmidvimm610pk_rohs.pdf
REACH free of SVHC:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Shipping Width | 15" |
| Shipping Height | 7.90" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Need to connect your HDMI® device a to DVI-D digital display This 10 pack 6ft HDMI to DVI cable provides the perfect solution. High-resolution 1920x1200 video support Connect your HDMI® capable source to a DVI digital monitor, TV or projector, and share your presentations, pictures and videos. The cable supports bi-directional operation that also allows the reverse configuration, delivering digital video from an DVI enabled output to a HDMI® capable display. A valuable addition to any digital signage, multimedia or home theater application, this high-performance cable is designed to provide the best quality picture available through either HDMI technology or DVI digital connections. The HDMIDVIMM610PK HDMI to DVI cable is backed by StarTech.com® lifetime warranty. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Video Cable Adapter |
| Product Name | DVI-D/HDMI Video Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HDMIDVIMM610PK |
| Packaged Quantity | 10 Pack |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Cable Type | DVI-D/HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Cable Length | 6 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 6ft [1.8m] HDMI to DVI Cable HDMIDVIMM610PK
$63.91