Startech
StarTech Power Extension Cord (RTPAC1016)
- SKU:
- 18918337
- MPN:
- 261609
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:45:47 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $15.20 each 15.2 |
| Buy 3 | and pay only $13.19 each 13.19 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $11.98 each 11.98 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $10.16 each 10.16 |
| Buy 20 or above | and pay only $9.45 each 9.45 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 07:45:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 6 ft. Power Extension Cord features a rotating NEMA 5-15P to NEMA 5-15R connectors, maximizing the space available on your power strip, surge protector, or wall outlet.Rotating Plug
Featuring a 360° rotating flat plug, this power cord extender enables you to easily connect your devices without damaging the cord. The flat plug design provides a convenient solution when connecting your devices in tight spaces.
Organize Your Power Cables
The additional length provided by this six-foot cord allows for cleaner cable management when connecting powered devices.
Durable Design
Constructed with high-quality materials, the NEMA power cable is built with a 16 AWG wire suitable for high power connections.
The Choice of IT Pros Since 1985
StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.
RTPAC1016 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
Features
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.66 lb |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This 6 ft. Power Extension Cord features a rotating NEMA 5-15P to NEMA 5-15R connectors, maximizing the space available on your power strip, surge protector, or wall outlet. Rotating Plug Featuring a 360° rotating flat plug, this power cord extender enables you to easily connect your devices without damaging the cord. The flat plug design provides a convenient solution when connecting your devices in tight spaces. Organize Your Power Cables The additional length provided by this six-foot cord allows for cleaner cable management when connecting powered devices. Durable Design Constructed with high-quality materials, the NEMA power cable is built with a 16 AWG wire suitable for high power connections. The Choice of IT Pros Since 1985 StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales. RTPAC1016 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Name | Power Extension Cord |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RTPAC1016 |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Device Supported |
|
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information