Startech
StarTech USB C Multiport Adapter 115BUSBCMULTIPORT
- SKU:
- 18987309
- MPN:
- 262773
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $49.58 each 49.58 |
| Buy 4 | and pay only $48.01 each 48.01 |
| Buy 5 or above | and pay only $47.27 each 47.27 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This USB-C™ Multiport Adapter with DP 1.4 Alt Mode supports 4K 60Hz HDMI® (HDR) and turns your MacBook, Dell XPS, or other USB-C laptop or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C™ Multiport Adapter features a 4K HDMI video output, three USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) ports, SD and MicroSD card readers and a Gigabit Ethernet port, all through one connection to your laptop's USB-C, USB4, or Thunderbolt 3/4™ port. Plus, it offers advanced charging and flexibility through a shared USB-C Power Delivery 3.0 and Data port which can be used to connect peripherals, with USB 2.0 transfer speeds (480Mbps), when a power source is not connected. The Multiport Adapter features an extra-long attached 12-inch (30 cm) host cable - for an extended reach, to offer more set up flexibility.
Enhance Productivity
The portable docking station enables you to connect a 4K 60Hz HDMI monitor (4096 x 2160p), or an ultrawide monitor, to your laptop, to create a powerful workstation.
DP Alt Mode Required Maximum Resolution DP 1.2 Alternate Mode Up to 4K 30Hz DP 1.4 Alternate Mode Up to 4K 60HzConnect Your Devices
The USB-C to USB 3.2 Gen 1 hub features three USB-A (5Gbps) ports for connecting your USB devices.
Multiple Use Cases
A versatile dock solution for use at your office desk, home office, hotel desk, or in the boardroom, and is portable enough to be carried in your bag or backpack for mobile use. This lightweight USB-C Adapter can operate with bus-power alone, or use the USB-C port to connect a USB-C power adapter for laptop charging. Alternatively, use the USB-C port to connect additional peripherals at USB 2.0 speeds.
Built-In SD and MicroSD Card Readers
Access your multimedia content with ease. The Multiport Adapter provides direct access to your SD, SDHC™ and SDXC™ memory cards or microSD (uSD) cards.
Charge Your Laptop
With support for USB Power Delivery 3.0 pass through (up to 100W), the USB Type-C Multiport Adapter allows you to power and charge your laptop, when connected to a USB-C power source. PD 3.0 features Fast Role Swap (FRS) to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Reliable Network Connectivity
The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access, with support for PXE Boot and WoL.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
-
Advanced Windows Layout Utility: To setup and save custom windows layouts.
-
MAC Address Pass-Through Utility: To improve network security.
-
USB Event Monitoring Utility: To track and log connected USB devices.
-
Wi-Fi Auto Switch Utility: Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.startech.com/connectivity-tools
The 115B-USBC-MULTIPORT is backed by a StarTech.com 3-year warranty and a lifetime of free, North American based, multilingual technical support.
Package Contents:
- Docking Station
- 1 x Quick-Start Guide
Features
- Docking Station
- 1 x Quick-Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Compatible Products:
- Surface Pro 7
- Surface Pro 8
- iPad Pro
- HP Elite x2
- MacBook
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Brand Compatibility:
HP
Dell
Lenovo
Apple
Microsoft
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.60 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.50" |
| Color Family | Gray |
| Width | 4.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 1 - USB Type-C (Power Delivery + Data, 24 Pin, 480Mbps |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This USB-C™ Multiport Adapter with DP 1.4 Alt Mode supports 4K 60Hz HDMI® (HDR) and turns your MacBook, Dell XPS, or other USB-C laptop or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C™ Multiport Adapter features a 4K HDMI video output, three USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) ports, SD and MicroSD card readers and a Gigabit Ethernet port, all through one connection to your laptop's USB-C, USB4, or Thunderbolt 3/4™ port. Plus, it offers advanced charging and flexibility through a shared USB-C Power Delivery 3.0 and Data port which can be used to connect peripherals, with USB 2.0 transfer speeds (480Mbps), when a power source is not connected. The Multiport Adapter features an extra-long attached 12-inch (30 cm) host cable - for an extended reach, to offer more set up flexibility. Enhance Productivity The portable docking station enables you to connect a 4K 60Hz HDMI monitor (4096 x 2160p), or an ultrawide monitor, to your laptop, to create a powerful workstation. DP Alt Mode Required Maximum Resolution DP 1.2 Alternate Mode Up to 4K 30Hz DP 1.4 Alternate Mode Up to 4K 60Hz Connect Your Devices The USB-C to USB 3.2 Gen 1 hub features three USB-A (5Gbps) ports for connecting your USB devices. Multiple Use Cases A versatile dock solution for use at your office desk, home office, hotel desk, or in the boardroom, and is portable enough to be carried in your bag or backpack for mobile use. This lightweight USB-C Adapter can operate with bus-power alone, or use the USB-C port to connect a USB-C power adapter for laptop charging. Alternatively, use the USB-C port to connect additional peripherals at USB 2.0 speeds. Built-In SD and MicroSD Card Readers Access your multimedia content with ease. The Multiport Adapter provides direct access to your SD, SDHC™ and SDXC™ memory cards or microSD (uSD) cards. Charge Your Laptop With support for USB Power Delivery 3.0 pass through (up to 100W), the USB Type-C Multiport Adapter allows you to power and charge your laptop, when connected to a USB-C power source. PD 3.0 features Fast Role Swap (FRS) to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power). Reliable Network Connectivity The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access, with support for PXE Boot and WoL. Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes: Advanced Windows Layout Utility : To setup and save custom windows layouts. MAC Address Pass-Through Utility : To improve network security. USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices. Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN. For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.startech.com/connectivity-tools The 115B-USBC-MULTIPORT is backed by a StarTech.com 3-year warranty and a lifetime of free, North American based, multilingual technical support. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking Station |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 115B-USBC-MULTIPORT |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 4096 x 2160 |
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information