Startech
StarTech USB C Multiport Adapter 120BUSBCMULTIPORT
- SKU:
- 18987317
- MPN:
- 262774
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $88.09 each 88.09 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This USB Type-C Multiport Adapter with DP 1.4 Alternative Mode, DSC and MST, supports dual-HDMI® (HDR) video with resolutions of up to 4K 60Hz uncompressed video. The mini travel dock turns your Dell XPS, Lenovo X1 Carbon, HP Elite/ProBook, or other USB-C laptop into a workstation, anywhere you go. The USB-C docking station provides dual HDMI outputs, a 2-port USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) Hub including a BC 1.2 port to power and charge a USB peripheral, SD and MicroSD card readers, and a Gigabit Ethernet port, all through one connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3/4™ port. In addition, it offers advanced charging through USB Power Delivery (PD) 3.0 pass-through via an integrated 12-inch (30 cm) USB-C host cable, for more set up flexibility.High-Performance Dual-HDMI Video via MST
The compact docking station connects your laptop to two HDMI monitors, creating a powerful workstation. It supports DP 1.4 Alt Mode with DSC and MST, for uncompressed video performance up to dual 4K (3840 x 2160p) at 60Hz, depending upon your host computer. The dock also supports the use of ultrawide monitors.
Video performance, such as resolution and refresh rate across both monitors, is dependent upon your host computer and its video controller. A source device with support for DisplayPort 1.4, paired with DSC and DP 1.4 enabled HDMI displays, are required to achieve dual 4K 60Hz. Please review the specifications of your computer and displays, to determine expected video performance. StarTech.com performs rigorous performance benchmarks with all major computer models. The video performance results of our testing are listed below:
Dual Display
Host Computer ModelMonitor #1 Maximum Resolution
Monitor #2 Maximum Resolution Lenovo X1 Carbon G9 3840x2160@60Hz 3840x2160@60Hz HP EliteBook 850 G8 3840x2160@60Hz 3840x2160@30Hz Dell XPS 9310 2560x1600@60Hz 2560x1600@60Hz
Single Display
Host Computer Model
Monitor Maximum Resolution Dell XPS 9310 3840x2160@60Hz Lenovo X1C G9 3840x2160@60Hz HP EliteBook 850 3840x2160@60Hz HP ProBook 450 G8 3840x2160@60Hz Surface Laptop 3 3840x2160@60Hz Dell G5 SE (AMD) 3840x2160@60Hz
Connect Your Devices
The USB-C to USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) hub provides two USB-A ports for connecting your USB devices.
Multiple Use Cases
A versatile dock solution for use at your office desk, home office, hotel desk, or in the boardroom. It's portable enough to be carried in your bag / backpack for mobile use. The USB-C dock can operate with bus-power alone, or with a USB-C power adapter connected to the pass-through port - for full laptop and peripheral charging. The lightweight docking station features a built-in 12 in (30 cm) USB-C host cable.
Package Contents:
- Docking Station
- 1 x Quick-Start Guide
Features
- Docking Station
- 1 x Quick-Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Compatible Products:
- Dell XPS
- Lenovo X1 Carbon
- HP Elite
- HP ProBook
- Microsoft Surface Laptop 3
- Microsoft Surface Up
- Microsoft Surface Pro 7
- Microsoft Surface up
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Brand Compatibility:
Dell
Lenovo
HP
Microsoft
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 5.80 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.60" |
| Color Family | Gray |
| Width | 5.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 - USB Type-C (24 pin) USB Power |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Host Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This USB Type-C Multiport Adapter with DP 1.4 Alternative Mode, DSC and MST, supports dual-HDMI® (HDR) video with resolutions of up to 4K 60Hz uncompressed video. The mini travel dock turns your Dell XPS, Lenovo X1 Carbon, HP Elite/ProBook, or other USB-C laptop into a workstation, anywhere you go. The USB-C docking station provides dual HDMI outputs, a 2-port USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) Hub including a BC 1.2 port to power and charge a USB peripheral, SD and MicroSD card readers, and a Gigabit Ethernet port, all through one connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3/4™ port. In addition, it offers advanced charging through USB Power Delivery (PD) 3.0 pass-through via an integrated 12-inch (30 cm) USB-C host cable, for more set up flexibility. High-Performance Dual-HDMI Video via MST The compact docking station connects your laptop to two HDMI monitors, creating a powerful workstation. It supports DP 1.4 Alt Mode with DSC and MST, for uncompressed video performance up to dual 4K (3840 x 2160p) at 60Hz, depending upon your host computer. The dock also supports the use of ultrawide monitors. Video performance, such as resolution and refresh rate across both monitors, is dependent upon your host computer and its video controller. A source device with support for DisplayPort 1.4, paired with DSC and DP 1.4 enabled HDMI displays, are required to achieve dual 4K 60Hz. Please review the specifications of your computer and displays, to determine expected video performance. StarTech.com performs rigorous performance benchmarks with all major computer models. The video performance results of our testing are listed below: Dual Display Host Computer Model Monitor #1 Maximum Resolution Monitor #2 Maximum Resolution Lenovo X1 Carbon G9 3840x2160@60Hz 3840x2160@60Hz HP EliteBook 850 G8 3840x2160@60Hz 3840x2160@30Hz Dell XPS 9310 2560x1600@60Hz 2560x1600@60Hz Single Display Host Computer Model Monitor Maximum Resolution Dell XPS 9310 3840x2160@60Hz Lenovo X1C G9 3840x2160@60Hz HP EliteBook 850 3840x2160@60Hz HP ProBook 450 G8 3840x2160@60Hz Surface Laptop 3 3840x2160@60Hz Dell G5 SE (AMD) 3840x2160@60Hz Connect Your Devices The USB-C to USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) hub provides two USB-A ports for connecting your USB devices. Multiple Use Cases A versatile dock solution for use at your office desk, home office, hotel desk, or in the boardroom. It's portable enough to be carried in your bag / backpack for mobile use. The USB-C dock can operate with bus-power alone, or with a USB-C power adapter connected to the pass-through port - for full laptop and peripheral charging. The lightweight docking station features a built-in 12 in (30 cm) USB-C host cable. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking Station |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 120B-USBC-MULTIPORT |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information