Startech
StarTech USB-C to Ethernet Adapter US1GC30B2
- SKU:
- 19093791
- MPN:
- 264522
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:53:40 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $27.15 each 27.15 |
| Buy 3 | and pay only $24.65 each 24.65 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $23.73 each 23.73 |
| Buy 10 - 50 | and pay only $21.33 each 21.33 |
| Buy 51 or above | and pay only $20.47 each 20.47 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:53:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Add a Gigabit network port to your computer, using a USB Type-C connection. The RJ45 port supports multiple speeds (10/100/1000 Mbps) and is fully compatible with Cat5 [and higher] cabling. This is an essential peripheral for new laptops that lack an Ethernet port. In addition, it can be utilized or whenever WiFi is unavailable or when wireless network speeds are inconsistent.Access Gigabit Networks
The USB LAN adapter supports up to Gigabit speeds (1000 Mbps). Share or receive files over a network, access network storage/backup, and stream online content while reducing wait times and slowdowns.
Plug and Play Device Configuration
Simply connect the network adapter to your computer's USB Type-C port. Native driver support in Windows, macOS, and Linux facilitates plug-and-play compatibility. In addition, mobile platforms are also supported, including ChromeOS, Android, and iPadOS.
This USB-C to RJ45 dongle features VLAN tagging, Auto-MDIX, 9K jumbo frames, wake-on-LAN, and full-duplex Ethernet making it the perfect companion for on-the-go users who require a wired network connection.
Compact and Versatile Design
The USB Gigabit network adapter is light and compact. It features a built-in 11.8 in (30 cm) cable that helps with additional reach and flexibility while reducing cable/connector strain. Additionally, USB bus power simplifies the setup and makes it a convenient accessory while on the move.
US1GC30B2 is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
WEEE Statement:
https://media.startech.com/cms/pdfs/us1gc30b2_weee.pdf
EU RoHS Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/us1gc30b2_rohs.pdf
Environmental Certification:
EU RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://media.startech.com/cms/pdfs/us1gc30b2_rohs.pdf
Operating System Compatibility:
Windows 7
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10
ChromeOS
Windows XP
Windows Vista
Windows 11
Windows Server 2003
Windows Server 2008 R2 Standard
Windows Server 2012
Windows Server 2019
Windows Server 2022
Windows Server 2016
Mac OS X 10.9 Mavericks
Mac OX 10.15 Catalina
Mac OS 11 Big Sur
Mac OS 12 Monterey
Mac OS 13 Ventura
Linux 2.6.x
Android
REACH free of SVHC:
Yes
Device Supported:
Notebook
Computer
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Gray |
| Width | 1.1" |
| Depth | 14.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Add a Gigabit network port to your computer, using a USB Type-C connection. The RJ45 port supports multiple speeds (10/100/1000 Mbps) and is fully compatible with Cat5 [and higher] cabling. This is an essential peripheral for new laptops that lack an Ethernet port. In addition, it can be utilized or whenever WiFi is unavailable or when wireless network speeds are inconsistent. Access Gigabit Networks The USB LAN adapter supports up to Gigabit speeds (1000 Mbps). Share or receive files over a network, access network storage/backup, and stream online content while reducing wait times and slowdowns. Plug and Play Device Configuration Simply connect the network adapter to your computer's USB Type-C port. Native driver support in Windows, macOS, and Linux facilitates plug-and-play compatibility. In addition, mobile platforms are also supported, including ChromeOS, Android, and iPadOS. This USB-C to RJ45 dongle features VLAN tagging, Auto-MDIX, 9K jumbo frames, wake-on-LAN, and full-duplex Ethernet making it the perfect companion for on-the-go users who require a wired network connection. Compact and Versatile Design The USB Gigabit network adapter is light and compact. It features a built-in 11.8 in (30 cm) cable that helps with additional reach and flexibility while reducing cable/connector strain. Additionally, USB bus power simplifies the setup and makes it a convenient accessory while on the move. US1GC30B2 is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Name | US1GC30B2 Gigabit Ethernet Adapter |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | US1GC30B2 |
| Product Model | US1GC30B2 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media & Performance | |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | ASIX |
| Chipset Model | AX88179A |
| Features |
|
Warranty Information