Startech
StarTech 6ft [2m] Power Extension Cord RFX6FPOWERCORD
- SKU:
- 19093799
- MPN:
- 264523
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:51:13 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $11.84 each 11.84 |
| Buy 3 | and pay only $9.85 each 9.85 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $8.85 each 8.85 |
| Buy 10 - 11 | and pay only $6.58 each 6.58 |
| Buy 12 or above | and pay only $6.24 each 6.24 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 11:51:13 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 6ft (2m) Power Extension Cord, Right Angle NEMA 5-15P to NEMA 5-15R, 13A 125V, 16AWG, Computer Power Extension Cord, Flat Extension Cord, AC Outlet Extension Cable (RFX-6F-POWER-CORD)- AC POWER EXTENSION CORD: This 6ft (1.8m) 16AWG AC power extension cord with Right-Angle NEMA 5-15P and NEMA 5-15R connectors is suitable for workstations/home offices | Indoor use only | Rated to carry 125V at 13A
- PERFORMANCE AND SAFETY: UL listed components | Fully molded strain relief connectors for durability | Fire Rating: VW-1 | 3 Conductor extension cord made with 100% copper wire | This power extension cord is available in 1ft and 3ft
- SPECS: 6ft (1.8m) AC Power Cord | Right-Angle NEMA 5-15P to NEMA 5-15R | 16AWG | 125V 13A (Max) | Jacket Type: SJT | Jacket Material: PVC | Black | Temperature Range: 14F to 95F (-10C to 35C) | Cable Outer Diameter: 0.33in (8.4mm)
- COMPATIBILITY: PC Power Extension Cord NEMA 5-15P works with North American outlets | Extend a 3-prong power connection from your desktop computer, server, or printer | Replacement power supply cable/cord
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this extension cord is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- Product Dimensions: 72 x 0.01 x 0.01 inches
- Item Weight: 8.5 ounces
Configure the NEMA 5-15 power connections in a server room, reduce cable strain for safe and efficient power connections behind office furniture, and extend the length of bulky power cords. Low-Profile NEMA 5-15 Power Connections The extension cord features a low-profile right-angled NEMA 5-15 plug. This reduces cable strain and increases the amount of airflow when connecting to a NEMA 5-15 receptacle that is situated behind a cabinet or a desk within a high-density server rack in a data center. Extend any NEMA 5-15 power cord (e.g., for a computer, display, server PDU/UPS, etc.). Gain Access to Blocked Receptacles The right-angle power cord enables access to previously blocked receptacles, located on power strips, surge protectors, or wall outlets. Since the cable is situated to the side of the outlet, bulky plugs will no longer impede access to nearby receptacles. RFX-6F-POWER-CORD is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Configure the NEMA 5-15 power connections in a server room, reduce cable strain for safe and efficient power connections behind office furniture, and extend the length of bulky power cords. Low-Profile NEMA 5-15 Power Connections The extension cord features a low-profile right-angled NEMA 5-15 plug. This reduces cable strain and increases the amount of airflow when connecting to a NEMA 5-15 receptacle that is situated behind a cabinet or a desk within a high-density server rack in a data center. Extend any NEMA 5-15 power cord (e.g., for a computer, display, server PDU/UPS, etc.). Gain Access to Blocked Receptacles The right-angle power cord enables access to previously blocked receptacles, located on power strips, surge protectors, or wall outlets. Since the cable is situated to the side of the outlet, bulky plugs will no longer impede access to nearby receptacles. RFX-6F-POWER-CORD is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | RFX-6F-POWER-CORD Standard Power Cord |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RFX-6F-POWER-CORD |
| Product Model | RFX-6F-POWER-CORD |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 3-Pin NEMA 5-15P Male |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Second End Connector Detail | 3-Pin NEMA 5-15R Female |
| Device Supported |
|
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
Warranty Information